Kırmızı Pazı Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Kırmızı pazının tadı ıspanağa benzer. Ispanağa olan benzerliğine rağmen, pazıyı özel kılan bazı farklılıkların olduğunu da unutmamak gerekir. Yeşil, kırmızı ve altın sarısı renkte pazı çeşitleri vardır. Her bir çeşidin dokusu ve lezzeti farklıdır. Pazı yatağında beraber yetiştirilseler de, salata tabaklarında bir karışım halinde yer alsalar da, pazının altın sarısı, burgonya ( kırmızı şarap rengi ) ve zümrüt yeşili yapraklarının güzelliği sadece lezzeti ile yarışabilir.

Kırmızı Pazı’nın Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Pazı soğuk havalarda yetişen bir yeşillik çeşididir ve organik madde içeren verimli topraklarda kolaylıkla yetiştirilebilir. İlkbahar başlarında hava iyice sıcaklaşana kadar her iki haftada bir tohum ekebilirsiniz. Pazı sıcak havalara karşı dayanıklıdır ancak serin havalarda yetiştirilen pazılar çok daha lezzetli olur.

Kırmızı Pazı’nın Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Salata için taze pazı yaprağı toplamak istiyorsanız, pazılar 2,5-4 cm’lik bir büyüklüğe ulaştığında hasada başlayabilirsiniz. Pazı yapraklarını buharda pişirmek istiyorsanız, yapraklar 7,5-10 cm’lik bir büyüklüğe ulaştığında hasadını yapabilirsiniz. Pazı çiçek açmadan önce, yaprakları tane tane toplayabilirsiniz. 15 cm’lik bir büyüklüğe erişen pazıyı gövdesi ile birlikte toprak hizasından kesebilirsiniz.

En Kaliteli Pazı Çeşitleri Hangisidir?

Yeşil Pazı : Yeşil Helezon gibi yeşil pazı çeşitlerinin yeşil yaprakları oldukça lezzetlidir.

Kırmızı Pazı : Rubra ve Mor kıvırcık cinsi kırmızı pazı çeşitlerinin koyu, şarap kırmızısı yapraklarının tadı ıspanağı andırır.

Altın Sarısı Pazı : Aureus gibi sarı renkli pazı çeşitlerinin altın sarısı yaprakları kırmızı ve yeşil pazıya göre daha hafif bir tada sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here