Malt içeceği süt yaparmı

Photo of author

By Bilgio.Net

Bebeğine yeterli derecede süt verebilmek her annenin isteğidir. Hamileliğin ikinci haftasından itibaren vücuttaki prolaktin hormonu salgılanması artmaya başlar. Prolaktin hormonu süt üretilmesini sağlayan hormondur. Özel bir neden yok ise her anne doğumdan hemen sonra bebeğine süt vermeye hazır hale gelir.

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün emzirme açısından kritiktir. İlk birkaç günde üretilen anne sütünün besleyiciliği çok yüksektir. Emzirmeyi bilememe (Annenin emzirme pozisyonlarını öğrenmesi gerekir) nedeniyle bu verimli sütten yeterince istifade edilemezse yeni doğan sarılığı riski artar.

Emzirme döneminde annenin bebeğine yetecek derecede süt üretmesi bebeklik döneminin anne ve bebek açısından daha kolay geçmesini sağlar. Anne sütü hem besleyicidir, hem hastalıklara karşı bebeği koruyucudur. Bu nedenle hiçbir ek gıda veya mama anne sütünün muadili olamaz.

Göğüslerde anne sütünün yeterli derece üretilmesi için annenin beslenmesine dikkat etmesi, stresten, üzüntüden ve aşırı eforlu işlerden uzak durması gerekir.

Anne sütünün azalmaması için “Benim sütüm bebeğe yetmiyor” vesvesesinden sıyrılmak gerekir. Çünkü anne sütü psikolojik nedenlerle de azalır. Anne sütü bebek emzirildiği sürece üretilmeye devam eder. Sütüm az geliyor diye bebek daha seyrek emzirilirse anne sütü azalacaktır. Süt az geliyorsa bebek daha sık ve daha uzun süre emzirilmelidir. Bu sütü artıracaktır.

Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler

Su ve meyve suyu

Süt önemli miktarda su içerir. Annenin emzirme döneminde her zamankinden daha fazla su tüketmesi gerekir. Meyve suyu ve sebze suyu da bolca içilmelidir.

Maden suyu

Sade maden suyunun anne sütünü artırdığı gözlenmiştir.

Bitki çayları

Bitki çayları genel olarak anne sütünü artırır. Ama her bitkinin etken maddeleri farklıdır. Bitki çayları içerikleri araştırılarak ve abartma olmadan içilmelidir.

Badem sütü

Çiğ badem ve badem sütü anne sütünü artırır.

Arpa

Arpa ve arpa suyunun anne sütünü artırdığı gözlemlenmiştir. (Bira değil) Malt içeceği de arpadan yapılır ve anne sütünü artırmaya yardımcı olur.

Rezene

Rezenenin tadı ve aroması bazılarına hoş gelmeyebilir ama sütü artırır.

Yulaf

Yulaf anne sütünü artıran yiyeceklerin başında gelir. Maalesef ülkemizde fazla kıymeti bilinmemektedir.

Kepekli tahıllar

Arpa, buğday, kahverengi pirinç ve yulaf kepekli haliyle tüketilmelidir.Bunlar beta-glukan açısından zengindir. Kepeği alınmış unların bir faydası yoktur.

Anne sütünü artıran diğer yiyecekler:

  • Dereotu
  • Kayısı
  • Kuşkonmaz
  • Sarımsak
  • Kırmızı pancar
  • Susam
  • Haşhaş tohumu
  • Kimyon tohumu
  • Anason tohumu
  • Kişniş tohumu

Malt içeceği süt yaparmı

Malt çimlendirilip kurulmuş arpaya verilen addır. Malt öğütülerek malt unu elde edilmektedir. Malt unu, sıcak su içinde mayşeleme işlemine tabi tutularak şekerlendirilir. Böylece malt içeceği elde edilir. Elde edilen sıvı, filtrelenir, pastörize edilir ve paketlenerek malt içeceği diye satılır. Malt içeceği, karbonhidratlar, B kompleksi vitaminleri, mineraller ve beta-glükan bakımından zengindir. Malt içeceği alkolsüz olup hamile ve emzikli anneler de kullanabilir. Anne sütünü artırır.

Avrupa ve Amerika’da sporcular faydaları nedeniyle malt içeceği tüketmektedir. Eğer malt şurubu, üzüm suyunun şaraba dönüştürüldüğü gibi fermantasyona tabi tutulursa biraya dönüşür. Alkol ise anne sütünü azaltır. Bu nedenle arpadan yapılan birada hem anne sütünü artıran maddeler hem de azaltıcı maddeler vardır. Malt içeceğinde alkol olmadığı için hem helaldir hem de anne sütünü artırır. Piyasada, gazlı veya değişik aromalı olanları vardır. En sade olanı tercih edilmelidir.

Yorum yapın