Maxim Tüfeği Nedir ? Ne Zaman, Nerede ve Kim Tarafından İcat Edildi ?

Hiram Stevens Maxim ( 1840 – 1916) çalışma hayatına karoser ustası olarak başlamış olan bir Amerikalı mucitti. Daha sonra teknik ressam ve enstrüman yapımcısı olarak çalıştı. Erkek kardeşi olan askeri buluşçu Hudson’un patlayıcı uzmanlığı kariyeri de çok ilgisini çekiyordu. Maxim, 1881’de İngiltere’ye göç etti ve Londra’ya yerleşerek İngiliz vatandaşı oldu. O sıralarda elektrik mühendisi olarak çalışıyordu ( ışık ampülünü 1878’de kendisinin icat ettiğini iddia etti) ve ertesi yıl kendisinin ve diğer binlerce insanın hayatını değiştiren bir farkındalık anı yaşadı. O günleri şöyle anlatıyordu: ‘’ 1882’de Viyana’daydım ve orada önceden tanıdığım bir Amerikalıyla karşılaştım. Bana, ‘’ Elektriği ve kimyayı bir yana bırak. Yığınla para kazanmak istiyorsa şu Avrupalıların birbirlerini daha iyi boğazlayabilmesine yardımcı olacak bir şey icat et, dedi.’’

Maxim bu tavsiye üzerinde düşünüp taşındıktan sonra o zamanın tüfeklerini daha dikkatli incelemeye başladı ve geri tepme ile yeniden mermi yükleme arasında geçen zamanın verimi düşürdüğünü not etti. Bir gün atış alanındayken Maxim geri tepme sonucunda ortaya çıkan enerjinin hızlı ateş eden ve kendi kendine yeniden mermi yükleyen bir tüfek yaratabileceğini fark etti. Artık makineli tüfek işine girmişti. 1883 yılının Haziran ayında patentlerini aldı ve ertesi yılın Ekim ayında yeni silahını dünyanın askeri liderlerine sergilemeye hazır hale geldi. Generaller ve politikacılar Maxim Tüfeği’ni bizzat kullanmaları için davet edildi ve zekice bir pazarlama kampanyasıyla silah ‘’ fevkalede bir barış getirici ‘’ olarak tanıtıldı. Maxim’in bizzat öne sürdüğü meşhur iddialardan biri, silahın bir ağacı bile devirebileceğiydi. Denemeler bunun doğru olduğunu kanıtladı.

İngiliz hükümeti silahtan üç adet sipariş etti ama tasarım tüm zorunlu testleri geçmekle birlikte genelkurmay başkanlığı silahın sınırlı bir kullanımı olacağını öngördü. Bunun üzerine Maxim, Avrupa’da yükselen güç olan yeni Almanya’ya odaklandı ve Kaiser II. Wilhelm’in bizzat izlediği bir tanıtım gösterisi düzenlendi. Kaiser silahı çok etkileyici buldu ve kullanımını onayladı. Maxim  Silahı, Maschinengewehr ( Makineli tüfek ) adıyla tüm Alman ordusuna dağıtıldı. Ancak silahı bir çatışmada ilk kez kullanan İngilizler oldu. Silahtan birkaç adet daha sipariş veren İngilizler, bunlardan dört tanesiyle 1893-1894’te Rodezya için yapılan ilk Matabele Savaşı sırasında 4000 Afrikalı savaşçıyı geri püskürttü. Cepheden gelen olumlu raporlara rağmen İngilizler hala ikna olmamıştı. Hatta Birinci Dünya Savaşı’nın kızıştığı 1915 yılında bile General Douglas Haig, ‘’ Makineli tüfek çok abartılan bir silah. Her tabura iki tane yeter de artar bile.’’ Demişti. Silah sonradan yeniden tasarlandı, geliştirildi ve milyonlarca insanın öldüğü Birinci Dünya Savaşı’nda her iki tarafta da kullanıldı. Barış getirmekten çok uzak olan Maxim Tüfeği muhtemelen 19. yüzyılın en ölümcül icadıydı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here