Narin Çamaşırların Yıkanması İçin Pratik Bilgiler

Dantelli ve narin eşyalar genelde elde yıkanır. Fakat çamaşır makinesi içinde de, eğer bolca su alıyorsa, yıkanabilirler. Yani, makinenin içinde sadece 3-4 parça çamaşır olmalı ve narin çamaşırlarınız diğerlerinden ayrı yıkanmalıdır. Böylece kumaş daha az mekanik etkiye maruz kalır ve yıpranmaz.

Çok ince çamaşırlar şöyle yıkanır: Bir cam kavanozun içine çamaşırı koyun. Soğuk, deterjanlı su katarak sıkıca kapatın ve 3-4 dakika çalkalayın. ( Cam şişe yerine poşet de kullanabilirsiniz. ) Yıkanmış çamaşırı ılık suda durulayın.

İpek Kumaşların Yıkanmasının Püf Noktaları

Boyanmış ipek ürünler yıkama sırasında çok boya verir. Bu yüzden onları elde yıkamak gerekir. Yıkama suyunuzun ısısı 30 derece olmalıdır. Deterjan olarak, narin çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. İpek ürünleri ovmamalı ve sıkmamalısınız. Bu tür kumaşlar önce ılık suda durulanır, sonra ise soğuk suda. En son durulama suyunun içine az miktarda sirke katarsanız, ipeğin rengi daha parlak olacaktır. İpek eşyalar güneşte, kalorifer yakınında ve üstünde kurutulmamalıdır. İpekliler, tersten ve ılık ütü ile ütülenmelidir. Ütülerken üzerine su serpmeyin, serptiğiniz su can sıkıcı lekeler dönüşebilir.

Viskoz Kumaşların Yıkanmasının Püf Noktaları

Viskoz eşyalarınızı çamaşır makinesinde, 30 derece ayarında ve narin çamaşır deterjanı kullanarak yıkayabilirsiniz. Ovamamalı ve sıkmamalısınız; deforme olabilir.

Viskozlarınızı yıkadıktan sonra durulayın. Bir beze sararak yavaşça sıkın.

Kurutmak için çamaşırlığa asmanızda mahzur yoktur. İsterseniz bir havlu üzerinde, masa da kurutabilirsiniz. Fazla kurutmayıp hafif nemli bırakırsanız daha kolay ütülenir. Viskozlarınızı ütülerken ütünüzün ‘’ ipek ‘’ ayarını kullanın.

Boncuk ve Süs Taşı İle İşlenmiş Ürünlerin Yıkanmasının Püf Noktaları

Boncuk ve süs taşları ile ( kristal taşlar, swarovski taşlar) süslenmiş giysileri için makinenizin hassas yıkama programını kullanın veya elde yıkayın.

Bu türden süslemeler iki çeşittir: Dikiş ile giysilere tutturulanlar ve kumaşa yapıştırılanlar. Dikilmiş olanlar daha kullanışlıdır; onları makinede, düşük ısıda yıkayıp sıktırabilirsiniz.

Bu tür ürünleri makinede yıkarken, her giysiyi ayrı bir çamaşır yıkama filesine koyun. O zaman elbiseler kopmaz ve bozulmaz.

Böyle ürünlerin ters tarafından ütülenmesi gerekir. Ters çevirmeden ütüleyecekseniz, havluyu ıslatıp sıkın, süslü olan yerin üzerine koyun ve öylece ütüleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here