Ofis mobilyası nasıl olmalıdır

Photo of author

By Bilgio.Net

Kullanacağınız ofis mobilyasını seçerken öncelikle tasarımına dikkat ederek seçeriz. Oysa tasarımına verdiğimiz önem kadar ergonomisine, güvenliğine de önem vermeliyiz. Unutmamalıyız ki ergonomisine dikkat ederek aldığınız ofis mobilyası çalıştırdığınız insanların sağlıklı olmasını ve ofisini sevmesine neden olur. Bu neden de çalışanınızın sizin ofisinizde daha rahat bir şekilde çalışıp daha üretici olmasını sağlar.

En başta seçeceğiniz ofis mobilyası kullanacağınız alan ile uyumlu olmalıdır. Mesela bir anaokulu müdür yardımcı odası için koyu renkler yerine daha cıvıl cıvıl renkler seçebilirsiniz.  Bunun haricinde kişinin çalışacağı masasının çok rahat bir şekilde düzenlenmesi, evraklarını koyacağı dolabının rahat ulaşılabilir ve düzenli olması gerekir. Çalışma masasının dağınıklığı çalışanın aradığı eşyayı geç bulmasına ve zaman kaybetmesine yol açar.  Bilgisayarınızı ve kasasını koyduğunuzun yerin sizin için ideal olması da önemlidir. Masada bulunan bilgisayarınızın yüksekliği ve klavye uygunluğu da size göre ayarlanmış olmalıdır. Seçeceğiniz ofis sandalyenizin ergonomi kurallarına uygunluğu da önemlidir.

Sırt ve bel desteği olmalı aynı zamanda yüksekliğinin ve kol desteğinin kişiye uygun olması gerekir. Sandalyenin yüksekliğinin ayarlanabilir olması da işvereni bir daha zarar sokmayacak bir tercihtir. Sonuçta gelen çalışanın boyuna göre sandalyenin boyunun ayarlanması işvereni bir sandalye daha almaktan kurtaracak ve yükünü azaltacaktır. Çok kişi tarafından ziyaret edilen bir ofis için aldığınız mobilyalar çoklu olmalı fakat az kişi tarafından ziyaret edilen ofisler için de çok misafir sandalyesi bulunan gruplar tercih edilmemelidir.

Her şeyden önemlisi başta da belirttiğim gibi sağlıktır ve seçeceğiniz mobilyanın da bu ergonomi kurallarına uygun olması gerekir.

Yorum yapın