Oseflu 75 mg antibiyotik mi ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bu makalede Oseflu 75 mg antibiyotik mi sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Bilindiği üzere antibiyotiklerin günün aynı saatinde alınması gerekliliği vardır. Ayrıca gerekli faydayı görebilmek için antibiyotiği kutu bitene kadar veya doktorun belirttiği süre kadar kullanmak gerekmektedir.

Oseflu 75 mg antibiyotik mi ?

Ülkemizde antibiyotik kullanımının aşırı artması nedeniyle devletimiz antibiyotik içerikli ilaçların eczaneden reçetesiz olarak satın alınmasını yasaklamıştır.

Grip salgınlarının olduğu dönemlerde yaşanan gripler ilaç kullanmadan, istirahat etmeden geçmemektedir. Ve ayrıca Oseflu 75 mg gibi grip ilaçların reçete edilme oranı artmaktadır.

Ziyaretçilerimiz bu sayfaya Oseflu 75 mg antibiyotik mi aramasıyla geldiği için ilacın mahiyeti ve ne işe yaradığını merak ediyorlardır diye düşünüyorum.

Bu yüzden Oseflu 75 mg antibiyotik mi sorusuna cevap vermeden önce ön bilgi sağlamak için ilaç hakkında merak edilen diğer soruları da cevaplandıracağım.

Oseflu nedir nasıl kullanılır?

Oseflu etken maddesi oseltamivir fosfat olan bir grip ilacıdır. Eğer doktor size bu ilacı reçete ettiyse sizde;

  • Aniden gelişen ateş,
  • Eklem ağrıları,
  • Burun akıntısı,
  • Burun tıkanması,
  • Baş ağrısı,
  • Aşırı bitkinlik,
  • Boğaz ağrısı,
  • İştah kesilmesi,

Gibi şikayetler vardır. Bunlar grip belirtileri olup grip bir virüsün neden olduğu hastalıktır. Grip hastalığı için doktorların antibiyotik reçete ettiği de bilinmektedir.

Halbuki antibiyotikler virüslere etki etmez. Doktorların grip için antibiyotik reçete etmesinin sebebi hastalığın ikincil enfeksiyonlarına karşı hastayı korumaktadır.

Hastanın bağışıklık sistemi grip mücadele ederken zayıf düşebiliyor ve bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelebiliyor. İşte bu yüzden grip için antibiyotik de reçete edilmektedir.

Oseflu 75 mg ilacı gribi tedavi etmek amacıyla üretilmiş bir ilaçtır. Bebeklerden yetişkinlere kadar yer yaş hastalar için reçete edilebilmektedir. (1 yaş altı bebeklerde ilaç kullanımının doktor gözetiminde olması gerekmektedir)

Peki Oseflu 75 mg ne işe yarar ?

Oseflu 75 mg “nöraminidaz inhibitörleri” adı verilen bir ilaç grubundandır. Bu ilaçların işlevi grip mikrobunun vücuda yayılmasını engellemektir. Bu sebeple grip belirtilerini görünce ne kadar erken bu ilaca başlanırsa o denli müspet sonuçlar elde edilir.

Bazen Oseflu 75 mg ilacı grip önleyici olarak da kullanılmaktadır. Örneğin şiddetli bir grip salgını var ve aile bireylerinden biri de gribe yakalanmış, bu durumda hastalık diğerlerine de geçmesin diye Oseflu 75 mg reçete edilebilmektedir.

Oseflu 75 mg etki mekanizması

Oseflu 75 mg grip mikrobunu öldürmemekte, veya çoğalmasını direk olarak engelleyememektedir. Oseflu 75 mg ilacı grip mikrobunun vücut içine tutunmasını engellemektedir. Bu sayede grip mikrobu vücuda yayılamamakta, çoğalabileceği ortamı bulamamaktadır.

Oseflu ne kadar sürede etki eder?

Oseflu 75 mg ilaç kutusunun içinde 10 adet kapsül bulunmakta ve sabah akşam birer tane kullanılmaktadır. Oseflu 75 mg ilacının grip hastalarında kullanım süresi 5 gündür.  5 gün sonra hastanın iyileşmesi beklenir.

Bilindiği üzere grip 7 günde geçer diye bir söz vardır ve bu söz doğrudur. İlaç kullanmazsanız grip 7 günde geçmektedir. Oseflu 75 mg iyileşme süresini 2 gün kısaltmaktadır.

İlacın diğer bir yararı ise gribin yarattığı azaltması ve hastanın grip sürecini daha rahat atlatmasına yardımcı olmasıdır.

Eğer Oseflu 75 mg önleyici tedavi olarak kullanılırsa günde 1 adet olmak üzere 10 gün kullanılır.

Oseflu 75 mg ilacının en yüksek etkisi grip belirtileri başladıktan 48 saat sonra görülmekte, daha sonra etkisi azalmaktadır.

İlacın nasıl kullanılacağı ile ilgili daha detaylı bilgileri Oseflu 75 mg günde kaç kere kullanılır başlıklı makalede açıkladım.

Oseflu 75 mg antibiyotik mi sorusunun cevabı:

Oseflu 75 mg antibiyotik değildir. Bilindiği üzere antibiyotikler bakterileri öldürerek, tutunmasını, çoğalmasını engelleyerek iş görmektedirler.

Bu sebeple bakteriyel enfeksiyonları önlemede etkili olsalar da faydalı bakteri popülasyonlarını da öldürdükleri için vücudun bakteri florasını bozmaktadırlar.

Oseflu 75 mg antibiyotik değildir. Bakterilere bir zararı olmaz. Antibiyotikler ile bu ilacın ortak tarafı 5 günlük kullanım süresinin tamamlanması gerekliliğidir.

Diyelim ki ilacı kullanmaya başladıktan 2-3 gün geçince kendini iyi hissederseniz, ilacı bırakamazsınız. 5 günlük tedaviyi tamamlamanız lazımdır. Aksi halde grip hastalığı yeniden filizlenebilir.

Oseflu 75 mg kullananlar yorumları

Oseflu 75 mg kullananlar ilaçtan genel olarak memnundurlar. İlaç domuz gribi ve grip salgını dönemlerinin ateşli ve inatçı gribi için reçete edildiğinden ilacın kullanıldığı dönem hasta, grip nedeniyle epey sıkıntıda olmakta ve ilacın etkisinden tam olarak emin olamamaktadırlar.

Yani fayda edip etmediğinden emin olamayan, ya da ne tür faydası olduğunu kavrayamayan hastalar bulunmaktadır. Bununla birlikte çoğu hastanın ilacın olumlu etkilerini gördüğünü, kullanıcı yorumlarından anlamaktayız.

İlacın bazı yan etkileri yaygın olarak görülmektedir. Bu yan etkilerinden en sık görüleni bulantıdır ve ilacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra kaybolmaktadır.

İlacın diğer yan etkileri ile grip belirtileri çakıştığı için Oseflu 75 mg kullananlardan bazıları yaşadığı şikayetleri ilacın yan etkisi mi yoksa grip kaynaklı mı olduğunu bilememektedir. DEVAMI…

İlgili yazı:  Oseflu 75 mg yan etkileri

Yorum yapın