Paletli Vinçlerin Diğer Vinçlerden Farkları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Günümüzde en yaygın kullanılan iş makinelerinden biri vinçlerdir. Vinçler, insan gücünün yeterli olmadığı durumlarda büyük ve ağır cisimlerin kaldırılmasında kullanılan iş makineleridir. Yüklerin, vincin ucuna bağlanıp bir yerden başka bir yere taşınmasına yardımcı olur.

Vinçlerin birçok çeşidi vardır. Genel yapı itibari ile birbirlerine benziyor olsalar da kullanım alanlarına ve şekillerine göre farklılık gösterirler. Ağır yükleri yükleme ve boşaltma işlevi gören vinçler, 360 derece dönebilen ve yukarı ya da aşağı kolayca hareket ettirilebilen iş makinelerindendir. Standart bir vinç ortalama 55-60 tona kadar taşıma kapasitesine sahiptir.

En çok kullanılan bazı vinç türleri aşağıdaki gibidir;

  • Kule Vinçler
  • Paletli Vinçler
  • Lastik Tekerlekli Vinçler
  • Gezer Köprülü Vinçler
  • Ray Üzerinde Çalışan Vinçler

Her vinç türünün kullanım alanı ve özellikleri birbirinden farklıdır. Örneğin; Yapı işlerinde kullanılan kule vinçler yüksekliği fazla olan sahalarda kullanılırken, Lastik Tekerlekli Vinçler kamyon üzerine monte edilmiş vinçlerdir ve ağır olması yumuşak arazilerde kullanımını zorlaştırır.

Bunların yanı sıra paletli vinçler ise diğer vinçlerden farklı olarak paletli sistemle hareket etmektedirler. Yumuşak arazilerde kullanılırlar ve çalışma dönüşleri 360 derece olması sayesinde daha verimlidirler. Devamlılık isteyen ağır işlerde kullanılması ise daha çok tercih edilme sebeplerindendir.

Vinçler ve paletli vinçler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Machineryline sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın