Performans Hava Filtresi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Photo of author

By admin

Hava Filtresi Nedir?

Motor tarafından emilen hava silindirler içerisindeki yanma için hava filtrelerine ihtiyaç duyulur. Hava olmadığı zaman yanma gerçekleşmez. Fakat hava temiz bir şekilde gereklidir. Motor hava emişi sırasında ortamda olan her şeyi içine çeker. Bu esnada yanma için gerekli olan ve hava ile uçuşan toz partiküller de emilir.

Performans Hava Filtrelerinin Özellikleri Nelerdir?

Partiküller göz ile görünmeseler de kırık taş formunda keskin olanları da vardır ve bunlar metali bile çizebilecek kadar serttir. Hava filtresi modelleri motor ömrünü uzatabilmek için kullanılır. Sıkı yapıya sahip olan filtreler partikülleri filtreleyebildikleri için hava akışını da ufak bir miktar engellerler. Performans hava filtresi modelleri motorun daha rahat bir şekilde emiş yaparak daha fazla hava alabilmesini sağlar.

Standart hava filtrelerinin gözenekleri partikülleri ince şekilde filtre edebilmek için dar yapıya sahiptir. Havanın rahat edebilmesi için gözeneklerin geniş olmasına ihtiyaç duyulur. Performans hava filtresi genellikle pamuk iplikler ile dokunmuş özel malzemelerden tasarlanır. Gözenekler hem kağıt filtrelerden daha geniştir hem de kullanım açısından ömürleri biraz daha uzundur.

Performans Hava Filtresi Nasıl Çalışır?

Emilen havanın artması sonucunda güç de artar. Alt devirlerde bir miktar güç kaybı olabilir. Üst devirlerde ise yakıt konusunda sorun olmaz ve daha fazla hava sayesinde daha iyi bir yanma meydana gelir. Bu doğrultuda motorun ve kullanılan performans hava filtresi modelinin tipine de bağlı olarak ortalama %4 güç artışı gözlemlenir. Fakat yüksek devirlerde elde edilen güç sebebiyle tüketim değerlerinde de artış olabilir. Normal kullanım şartları yerine getirildiği zaman genel tüketimde düşüş de yaşanabilir.

Üç boyutlu yapıya sahip olan ve uzun ömürlü olan hava filtreleri kolay temizlenebilir yapılarıyla da dikkat çeker. Pamuk materyallerden üretim yapıldığı için örülen pamukta yer alan mikroskobik boyuttaki iplikler küçük partiküllerin engellenmesini sağlar.

Yorum yapın