Radika Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Radika Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Dönemi Nelerdir?

Bir hindiba çeşidi olan radika salatalara hoş bir tat katmaktadır. İtalya’da yıllardır çok sevilen bir sebze olan radikanın eski çeşitlerini yetiştirmek için birtakım zorunlulukların yerine getirilmesi gerekirdi. Kılı kırk yaran bir özelliğe sahip olduğu bilinen radika yukarıda bahsedilen nedenden dolayı çiftçiler arasında popüler bir sebze olarak bilinmezdi. Ancak geliştirilen yeni radika çeşitlerini yetiştirmek kolaylaştı ve yeni çeşitler marul başına benzer görünümleri, kırmızı ve kar beyazı kıvrımları ile hem sebze yataklarının hem de salata tabaklarının içini süsledi.

Radika’nın Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Radika ilkbahar mahsulü olarak yetiştirilebilir ancak radikanın havalar sıcaklaştıktan çok sonra olgunlaştığını ve bu durumun ise yapraklarını acı bir tada bürüdüğünü de unutmamak gerekir. Radika sonbahar ve kış mahsulü olarak yetiştirilirse herhangi bir sorun yaşanmaz. Radika soğuğa ve dona karı dayanıklıdır. Soğuk bir camekanda yetiştirilen radikanın hasadı ve özellikle de soğuk bölgelerde tüm kış mevsimi boyunca sürdürülebilir.

Sonbahar ve kış mahsulü için, ekime yaz mevsimin ortalarında başlayın. Ekimi bir ay içinde 10-14 günde bir sürdürün. İlkbahar mahsulü için, toprak işlenebilir bir duruma geldikten hemen sonra radikayı doğrudan ekim yöntemi ile bahçe toprağınıza ekebilirsiniz.

Radika’nın Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Eski radika çeşitlerinin aksine, yeni çeşitlerin baş oluşumundan önce kesilmesi gerekmemektedir. Radika başları sertleştikten sonra hasada başlayabilirsiniz. Radika buzdolabında birkaç gün taze olarak muhafaza edilebilir. Hasat zamanı gelen radikalar soğu havalarda toprakta kalabilir.

En Kaliteli Radika Çeşitleri Nelerdir?

Giulio : İlkbahar mahsulü için ideal bir çeşit olan Giulio’nun parlak kırmızı tonlarındaki başı ekimden 90 gün sonra oluşur. Çok geç pörsüyen, lezzetli bir çeşittir.

Augusto : Soğuğa en dayanıklı radika çeşitlerinden biridir. Sonbahar ve kış mahsulü için idealdir.

Yorum yapın