Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir ?

Print Recipe
Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir ?
Kişi sayısı
Yapılışı
  1. Sapları ayıklanmış patlıcanlar yıkandıktan sonra temiz bir bezle kurulanır. Her bir patlıcan, uzunlamasına dörde bölünüp küçük küçük doğranır. Üzerine ince tuz serpilip 15 dakika dinlendirilir. Bu süre bitiminde patlıcanlar üzerlerine kağıt peçete ile tampon yapılarak kurulanır.
  2. Sirke, 1,5 bardak su ve 1 çorba kaşığı iri tuz orta ateşte kaynatılır. Patlıcanlar azar azar ilave edilerek 3 dakika kadar pişirilir. Delikli bir kepçeyle patlıcanlar alınarak temiz bir mutfak peçetesinin üzerine konur.
  3. Alüminyum kağıtla döşenmiş bir fırın tepsisine patlıcanlar düzgünce dizilir. Önceden 150 dereceye ayarlanarak ısıtılmış fırında kapağı yarı aralık tutularak patlıcanlar kuruyuncaya kadar 10 dakika bekletilir. Fırından alınıp soğumaya bırakılır.
  4. Patlıcanlar kavanozlara düzenli bir şekilde dizilir. Patlıcan dilimleri, nane yaprakları, sarımsak dişleri ve kıyılmış biberler değişimli olarak dizildikten sonra üzerine zeytinyağı ilave edilir.
  5. Yağın patlıcanların 2-3 cm. üzerinde olmasına dikkat edilmelidir. 2 gün sonra kontrol edilir, yağı çekilmişse gerektiği kadar ilave edilir. Kavanozların ağzı kapatılır. 2 ay boyunca rutubetsiz ve serin bir ortamda bekletildikten sonra kullanılabilir.

Yorum yapın