Ana sayfa Türlü Konservesi Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir ?

Türlü Konservesi Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir ?

Print Recipe
Türlü Konservesi Nasıl Yapılır ? Tarifi, Malzemeleri ve Püf Noktaları Nelerdir ?
Kişi sayısı
Malzemeler
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. Sebzeler ayrı ayrı yıkanır. Bamyalar, sap kısmından kesilip fırında kurutulur. Sonra kaynar suda 4-8 dakika kadar haşlanıp suyu süzülür.
  2. Patlıcanlar şeritler halinde soyulduktan sonra uzunlamasına dörde bölünerek her parça küçük küçük doğranır. Acısı çıkana kadar tuzlu suda bekletilir.
  3. Kabaklar, üzerleri kazınıp sapları kesildikten sonra küçük parçalara doğranır. Tohumları ve tohum uçları çıkarılan biberler de küçük parçalara doğranır. Fasulyeler, uçları kesilip kılçıkları alındıktan sonra taneler arasındaki boşluktan kesilerek ikiye veya üçe doğranır.
  4. Sebzeler bu şekilde hazırlandıktan sonra hepsi ayrı ayrı haşlanır. Sadece domates haşlanmadan dilim dilim doğranır.
  5. Kavanoza önce birkaç dilim domates konur. Bunun üzerine diğer sebzeler domates ile karıştırılarak koyulur. En üste bir domates dilimi daha yerleştirilip bir kaşık tuz konarak bir parmak boşluk kalıncaya kadar kaynar suyla doldurulur. Havası çıkarıldıktan sonra kapağı kapatılır.
  6. Kavanozları sterilize etmek için otoklav ( sterilizasyan tenceresi ) kullanılabilir. Ya da büyükçe bir tencerenin dibine bez konup kavanozun üzerine çıkacak kadar suyla doldurulduktan sonra 25-30 dakika kaynatılır.
  7. Soğuyunca kavanozlar kaptan çıkarılır. Aralıklı olarak kuru bez üzerine dizilip soğumaya bırakılır. Bir gün sonra kapakları kontrol edilip serin ve rutubetsiz bir yerde saklanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here