Sağlığınızı Formda Tutmak İçin 10 Basit Kural

  1. Sık sık temiz hava almaya çıkın ve yürüyüş yapın. Kalp sağlığı için en güzel egzersiz budur. Yürüyüş, sinir sisteminizi güçlendirir. Temiz havada gezerken sakinleşiyor olmanız da oldukça önemlidir.
  2. Mönünüzdeki doymuş yağ miktarını azaltın. Margarinlerden, tatlılardan, salam ve sosisten vazgeçin.
  3. Mönünüzdeki et miktarını azaltın ve bunu balıkla değiştirin. Daha fazla sebze ve meyve tüketin. Mönünüzün yarısı meyve ve sebze olmalı.
  4. Kötü alışkanlıklardan kurtulun. Fazla kahve ve demli çay içmeyin, sigara kullanmayın.
  5. Kilonuzu kontrol altında tutun. Fazla kilolar bütün vücudunuzu olumsuz etkiler. Zayıflamak için gerekirse yaşam tarzınızı değiştirin. Vücudunuza acıyın ve diyetlerle kendinize eziyet etmeyin. Zira gıda eksikliği de vücudunuzu zorlayabilir. Unutmayın, çabuk kaybolan kilolar o kadar abuk geri alınır.
  6. Tuz tüketimini azaltın. Unutmayın ki tuz, sadece eklediğiniz yemeklerde değil, salam, sosis, konserve gibi yiyeceklerde de bulunur.
  7. Kendinize tam dinlendirici uyku sağlayın. Aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışın. Günde en az 6 saat uyumalısınız.
  8. Daha çok gülün. Zira keyifli ve iyimser düşünceler ömrünüzü uzatır. Stresli durumlarda sakin kalmayı öğrenin ve dinlenmeye çalışın. Monoton işleri çok uzun zaman yapmamaya çalışın. Ara sıra farklı işlere yönelin.
  9. Düzenli egzersiz yapın. Fakat egzersiz sadece vücut için değil beyniniz için de gereklidir. Bulmaca çözün, şiirler ezberleyin. Bu gibi işler hafızanızı güçlü tutmaya yardımcı olacaktır.
  10. Arkadaşlarınızın ve ailenizin değerini unutmayın. Onlarla görüşmek için zamanınızı ayarlayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here