Sentetik, Yün ve Örgü Giysilerin Yıkanması İçin Pratik Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Sentetik, Yün ve Örgü Giysilerin Yıkanması İçin Pratik Bilgiler

Kışın bizi sıcak tutan yün giysileri karşı vefalı olur ve onlara iyi bakarsak, uzun yıllar ekşitmeden kullanabilirsiniz.

Yün Ve Örgü Giysilerin Yıkanmasının Püf Noktaları

Kural 1 : Yün giysiler elde yıkanmalıdır. Yünlülerinizi elde yıkamak biraz yorucu olabilir ama uzun ömürlü olmaları ve hep pırıl pırıl kalmaları için küçük zahmete katlanmak gerekecek.

 • Yünlüler, deterjan yerine, rendelenip sıcak suda eritilmiş doğal sabunla yıkanmalıdır. Yıkamadan önce ters çevrilmelidir. Fakat şunu unutmayın; Yün için çok sıcak su da .ok soğuk su da iyi değildir. Ayrıca, yünlüler çabucak yıkanıp durulanmalı, suda bekletilmemelidir.
 • Yün giysilerdeki ter kokusundan kurtulmak için, ‘’ 10 litre suya 1 yemek kaşığı kabartma tozu ‘’ formülünü kullanabilirsiniz. Hem ter kokusundan kurtulursunuz hem de yünlülerin renkleri canlanır. Ter kokusu için ayrıca, 10 litre su için 1-2 yemek kaşığı tuz veya sirke formülünü de kullanabilirsiniz. Yıkadıktan sonra, gliserinli suda ( 10 lt su için 1 çay kaşığı gliserin ) durularsınız, yün daha yumuşak ve kabarık olur.
 • Renkli yünlü giysileri durularken, durulama suyunun içine az sirke koyun, giysilerin rengi daha canlı olacaktır.
 • Yünlünüzde yağlı bir leke varsa : 1 bardak kuru hardalın içine az su koyup katı bir karışım elde edin. Gazlı bezden geçirerek, 10 litre ılık ( 40-45 derece ) suda eritip 2-3 saat bekletin. Giysilerinizi bu karışımda yıkayın, başka deterjan veya sabun kullanmayın.
 • Tüylenmiş yünlü ürünün eskisi gibi güzel ve bakımlı görünmesi için, fasulye ıslattığınız suyu kullanın.
 • Yünlülerinizi çamaşırlıkta kurutmayın. Giysiler modellerini kaybedebilir. Çamaşırlığa asmak yerine ıslakken havluya sarın, yavaşça sıkın ve beyaz çarşaf veya havlu ile örtülmüş masanın üzerine serin. Sakın güneş altında ve kalorifer üstünde kurutmayın.
 • Örgü şalını yıkadıktan sonra, yumuşak bez üstünde masaya serip düzeltin ve köşelerinde çekip toplu iğne ile masaya sabitleyin.
 • Yünlülerinizin çok fazla kurumamalarına dikkat edin. Çok kururlarsa ütülenmeleri zor olur.
 • Yünlü eşyaları, ılık buharlı ütü ile ters tarafından ütüleyin. Ütülerken nemli bir bez de kullanabilirsiniz. Ütüyü giysinin üzerinde gezdirmeden, bastırıp kaldırarak ütüleyin. Aksi halde yünlünün şekli bozulabilir. Ütüledikten sonra asmak için giysinin soğumasını bekleyin.

Sentetik Ürünlerin Yıkanmasının Püf Noktaları

Sentetik kumaşların elektriklenme özelliği vardır ve çok toz çekerek daha çabuk kirlenirler. Bu tür ürünlerin sık yıkanması gerekir, yoksa toz ve kir tüyler arasına yerleşir ve temizlemek mümkün olmayabilir.

 • Sentetikleri makinede yıkamadan önce suya batırmanız gerekmez. Yüksek ısıda yıkamamalı, çok ovalamamalı ve sıkmamalısınız. Aksi halde kumaştaki buruşuklukları açmak epey zor olur.
 • Bu tür eşyalarınız için özel deterjan veya bebek sabunu kullanabilirsiniz. Suyun içine biraz kabartma tozu katmak da işe yarayacaktır.
 • Elde yıkayacaksanız, 30 dakika için deterjanlı suya bastırın ve sıkı sıkı çevirin. Durulama suyuna da antistatik çamaşır yumuşatıcı katın, böylece toz çekmesini engellemiş olursunuz.
 • Sentetiklerinizi güneş ışığı altında kurutmayın.

Yorum yapın