Sezar Salata Nedir ? Ne Zaman, Nerede ve kim Tarafından Bulunmuştur ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Sezar Salata Nedir ? Ne Zaman, Nerede ve kim Tarafından Bulunmuştur ?

Bu ismi duyunca tabii akla hemen o suratsız, togaya bürünmüş yaşlı imparator geliyor. Hani şu antik Roma halkının huzurunda bir-iki Hristiyan’ı sırf eğlence olsun diye aslanlara atmadan önce bir köşede sere serpe uzanıp öğle yemeği yiyen imparator. Fakat aslında Sezar salata bir asırdan kısa bir süre önce ve en umulmadık yerlerden birinde, Meksika’da icat edildi.

İtalya’da doğan Cesar Cardini ( 1869 – 1956) Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında üç erkek kardeşiyle birlikte Amerika’ya göç etti. Bu dönem, Amerika’da Asil Deneyim diye anılan içki satışının, üretiminin ve sevkiyatının yasaklandığı 1920 ile 1933 yılları arasındaki İçki Yasağı dönemiydi. Yasağın amacı, Amerikan halkının ahlakını ve davranışlarını düzeltmekti ama tam aksine bu dönemde örgütlü suçlarda müthiş bir artış görüldü. Bir – iki kadeh içki için insanların neleri göze alabildiğini gören Cesar ve kardeşi Alex, bu ortamda yasal bir iş fırsatı gördüler ve bunu değerlendirdiler. 1924’te Los Angeles’tan Meksika sınırının ötesine kısa bir yolculukla Tijuana’ya gittiler ve orada bir restoran açtılar. Tijuana o sıralarda hafta sonu partilerine meraklı olan Güney Kaliforniyalıların gözde kentlerinden biri haline gelmişti.

Cardinilerin sert alkol ve lezzetli İtalyan yemeği kombinasyonu başarılı oldu ve 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları için o kadar fazla sipariş aldılar ki Cesar’ın kızı Rosa’nın anlattığına göre babasının sarhoş müşterilerine yedirdiği malzeme stokları kısa sürede tükendi. Bunun üzerine Cardini mutfakta kalan ne varsa karıştırıp bir salata yaptı.  Böylece marul, kruton, Permesan peyniri, yumurta, zeytinyağı, limon suyu, karabiber ve Worcestershire sosundan mamul bir salata ortaya çıktı. Basitliğini telafi etmek için olsa gerek, Cardini salatayı masaya getirdi ve müşterilerin önünde teatral bir sunumla tüm yapraklar yoğun bir kıvamlı sosa bulayıncaya kadar tabağı çalkaladı.

Anlatılanlara göre hafta sonu eğlenmek için uçağa atlayıp oraya gelen bir grup Hollywood film yılıdızı salatayı o kadar beğendi ki Alex salataya onların şerefine ‘’ Uçucular Salatası ‘’ adını verdi. Sonları, restoran Commercial Oteli’nin zemin katına taşınınca Cardini kardeşler bu salatanın ilk olarak nasıl ortaya çıktığını itiraf ettiler ve böylece salataya Sezar Salatası  adı verildi. Sezar salatası, dünyada seyahet ettikleri her yerde onu sipariş eden günümüzün yıldız isimleri arasında da büyük rağbet görüyor. Doğaçlama salata tabağı sayesinde Cardini kardeşler zengin oldu ve sonunda meşhur buluşunu 1948’te tescil ettirdi. Cardini Şirketi, bugün Amerika’nın sayıları sürekli artan yağ ve sos ürünleri pazarında hala liderliğini koruyor.

“Sezar Salata Nedir ? Ne Zaman, Nerede ve kim Tarafından Bulunmuştur ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın