Silverdin cildi beyazlatır mı ?

Photo of author

By admin

Silverdin kendi kategorisinde oldukça başarılı olan bir kremdir. Silverdin gibi deri kremleri bazı hanımlarca cilt beyazlatma gibi gerçek işlevleri dışında da kullanılmaktadır.

Peki Silverdin cildi beyazlatır mı, yoksa cilt beyazlatmak için Silverdin kremi tavsiye edenler yanlış mı yapıyorlar ?

Bu sorulara cevap vermeden önce Silverdin ne amaçla kullanılan bir krem, ne işe yarar, ne işe yaramaz, bunları açıklamak gerekmektedir.

Silverdin krem ne işe yarar ?

Silverdin bir yanık kremidir ve iki ana işlevi vardır:

Yanık bölgesini uyuşturarak hastanın çektiği acıyı azaltmak. Bu etkisini içerdiği Likodain maddesi ile başarır.

Yanık bölgesini mikroplardan korumak. Bunu ise Silverdin kremde bulunan gümüş sülfadiazin etken maddesi sağlar.

Silverdinde cildi beyazlatmaya yarayan bir madde bulunmamaktadır. Kullanma talimatında cilt beyazlatıcı etkisi olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Silverdin’i yanık dışında yara, kesik ve iltihaplı seyreden bazı deri hastalıkları için de kullanabilirsiniz.

Silverdin cildi beyazlatır mı ?

Silverdin cildi beyazlatmaz, hatta fazla kullanılırsa leke bırakır. Peki Youtube gibi bazı mecralarda insanlar neden Silverdin’i cilt beyazlatıcı krem olarak lanse ediyor ?

Yaralar iyileştiği zaman ölü hücrelerin yerine taze hücreler geldiğinde bunların renkleri daha açık ve parlak olmaktadır. Bu nedenle ciltte onarım sağlayan bir çok krem cilt tonunu açmak için kullanılmaktadır.

Silverdin’i cilt beyazlatmak için tavsiye edenler bu mantığa göre tavsiye etmektedirler. Ancak yanıldıkları önemli bir konu vardır. Cildi beyazlatan yara kremlerinde deri dokusunu besleme ve onarma ile ilgili etken maddeler bulunmaktadır.

Bu maddeler ile taze hücrelerin gelişi hızlanır ve cilde daha canlı ve beyaz görünüm sağlanır. Fakat Silverdin’in içeriğinde doku onarımı ile alakalı bir etken madde yoktur.

Silverdin etkisini yara ve yanık bölgesini mikroplardan koruyarak gösterir. Yara mikrop kapmadığında normale göre daha hızlı iyileşir.

Kısacası Silverdin cilt beyazlatmaz. Hatta fazla kullanılırsa içeriğindeki gümüş sülfadiazin maddesi cilde karışarak bir tür gümüş zehirlenmesine yol açar ve ciltte mavimsi, grimsi bir leke oluşur.

Silverdin krem yanık izini geçirir mi ?

Silverdin krem eski yanık izine bir fayda etmez.

Silverdin güneş yanığına iyi gelir mi ?

Güneş yanığı kaynaklı acının azaltılması ve incelen derinin mikrop kapmaması için Silverdin kullanabilirsiniz. Fakat Silverdin besleyici bir krem değildir. Yanığın daha çabuk iyileşmesi için başka bir krem tercih edebilirsiniz.

Silverdin krem koltuk altı kararmasına iyi gelir mi ?

Kesinlikle hayır.

Yorum yapın