Sitem Kaçıncı Sırada:SEO Sıralamasını Takip Etmenin İpuçları

Photo of author

By Bilgio.Net

Arama motoru sonuçlarında yer almak, dijital dünyada varlığını sürdürmek isteyen her web sitenin birincil amaçlarından birisidir. SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından yaptığınız her çalışma arama motoru sonuçlarında kaçıncı sırada yer alacağınızı etkileyecektir.

Web sitem kaçıncı sırada? Sitemin arama motoru sonuçlarında kaçıncı sırada yer aldığını anlamanın bir yolu var mı? Arama motoru sonuçları sıralamamı nasıl yükseltebilirim? Eğer bu sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu bağlamda, bu rehber yazımızda yukarıda merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayarak SEO sıralamanızı takip etmenin yollarını ve SEO sıralamanızı etkileyen faktörleri sizinle paylaşacağız.

SEO Sıralamanızı Etkileyen Faktörler

Web sitenizi SEO’ya uygun optimize ederek arama motoru sonuçlarında görünür olmak isteyebilirsiniz. Ancak sıralamanızı etkileyen ve arama motoru sonuçlarında ilk 10’da yer almanızı sağlayacak bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörlerin ne olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki listeye bir göz atın:

 1. İçeriğinizin kalitesi ve özgünlüğü
 2. Sitenizin bulunabilir ve indekslenebilir olması
 3. Backlink stratejileriniz
 4. Sitenizin mobil ile uyumlu olması
 5. Sayfanızın yüklenme hızı
 6. Site URL yapısı ve güvenilirliği
 7. Doğru anahtar kelime seçimi ve kullanımı

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu faktörlerin kullanımının SEO sıralamanızda doğrudan bir etkisi bulunuyor. Bunun yanı sıra, bu faktörlerin birçoğu bir web sitesi olarak arama motorları ve kullanıcıların gözündeki güvenirliğinizi ve otoritenizi de gösteriyor.

Site URL’sini ve adresini oluştururken bile SEO yönünde bir çalışma yaptığınızı unutmamalısınız. Sitenizdeki Açık URL sistemine baktığımızda, kullandığınız protokol (HTTPS) site güvenirliğine işaret ederken, domain (internet adresiniz) sitenizin içerdiği bilgiye işaret ediyor. İnternet adresinize eklediğiniz her alt klasör ise site içi navigasyon sisteminize ve site hiyerarşisine işaret ederek arama motorlarının sitenizi bulmasını ve web sayfalarınızı indekslemesini kolaylaştırıyor.

Bu bağlamda, SEO’nun kilit elementlerinden olan anahtar kelime, içerik ve linkleme stratejilerinde yapılan bir hata sadece sıralamanızı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda arama motoru sonuçlarında görünürlüğünüzü de etkiler. Bu sebeple, SEO sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız site URL’si kadar anahtar kelime ve içerik gibi faktörlere de odaklanmalısınız.

Etkili Anahtar Kelime Araştırması ve Kullanımı

Anahtar kelime, içeriğinizin arama motoru sonuçlarında görülmesini sağlayan ve arama motoru botlarının içeriğinizin hangi arama sorusuna cevap olarak verildiğini çözümlemesine yarayan kelime ve kelime öbekleridir. Bu bağlamda, doğru anahtar kelime tespiti yapmak SEO sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar.

“İnternet sitem kaçıncı sırada?” sorusunu soruyorsanız bu sorunun cevabını verebilecek ilk kriterler arasında anahtar kelime geliyor. Bu sebeple, site sıralamanızı yükseltmek için etkili bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Anahtar kelime araştırmasında, hedef kitlenizin arama motorlarına en çok yazdığı kelimeleri tespit edebilir ve ilgi duyduğu konuları keşfedebilirsiniz. Bir anahtar kelime araştırması yapan SEO aracı kullanarak hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırabilir, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri ve gözden kaçırılan etkili kelimeleri tespit edebilirsiniz.

SEO uzmanları, SEO sıralamanızı yükseltmek açısından rekabet açısından yoğun olmayan ve uzun kuyruklu olan kelimelere yönelmenizi önermektedir. Ancak, aklınızda bulundurmanız gereken bir nokta daha bulunuyor; o da hedef kitlenizin ilgisinin sürekli değiştiği ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen sizin bu değişime ayak uydurmanız gerektiğidir. Bu sebeple, doğru anahtar kelimeyi bulduktan sonra bile anahtar kelime analizine devam etmeli ve bilgilerinizi ve içeriğinizi güncel tutmalısınız.

Sıralama İzleme Araçları ve Teknikleri

Birçok SEO aracı, web sitenizi SEO açısından geliştirecek, anahtar kelime bulmanıza ve kaliteli içerik üretmenize yardımcı olacak, site içi optimizasyonunuzu tamamlayacak hizmetler sunuyor. Bu hizmetler, SEO ile uyumlu bir web site kurmanıza ve arama motoru sonuçlarında görünür olmanıza da destek oluyor. Peki, web sitem Google’da kaçıncı sırada? Web sitemin arama motorlarında kaçıncı sırada olduğunu öğrenmenin bir yolu var mı?

Sizler de “Sitem kaçıncı sırada?” sorusunun cevabını bulmak istiyorsanız sizin için sıraladığımız aşağıdaki araçlara göz atabilirsiniz:

 1. Semrush Position Tracking
 2. Google Search Console
 3. SerpWatch

Bahsettiğimiz bu araçlar anahtar kelimenizin aranma sıklığı, anahtar kelimenizi arama motorlarında aratıp sonuçlarda çıkan linke tıklayarak sitenize gelen ziyaretçi sayısı gibi sonuçların yanı sıra ortalama sıralamanız hakkında da bilgi vermektedir.

SEO Sıralamanızı İyileştirmek İçin İçerik Stratejileri

İçerik olmadan web sitenizin dijital kalıcılığını sağlamak neredeyse imkânsız. Birçok SEO uzmanının da dediği gibi içerik, SEO’nun kilit noktasıdır. Kaliteli bir içerik sadece SEO sıralamanızı yükseltmek ile kalmaz, aynı zamanda güvenilir web sitelerinden backlink almanızı, sitenize daha fazla organik trafik gelmesini ve potansiyel müşteriler kazanmanızı da sağlar. Bu sebeple, içeriğinizi SEO’ya uygun oluşturmak ve optimize etmek oldukça önemlidir.

Google ve diğer arama motorları kullanıcılara kaliteli, özgün ve yeni içerikler göstermek ister. Sizler de içerikle ilgili bu üç kriteri dikkate alarak kendi içeriğinizi oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra içerik oluşturma stratejisinde aşağıdaki kriterleri dikkate alabilirsiniz:

 1. İçeriğinizin bilgi verici olmasını sağlayın
 2. İçeriğinizde anahtar kelimeye yer verin
 3. İçeriğinizde görsel unsurlar ve video kullanın ve bu unsurları SEO’ya uygun optimize edin
 4. İçeriğinizde iç linkler kullanın, bu sayede arama motorları sayfa içeriğinizi daha kolay indeksleyebilir ve kullanıcılar sitenizde aradıkları bilgiye daha kolay ulaşabilir.
 5. İçeriğinizin özgün olduğundan emin olun
 6. Eski içeriklerinizi SEO’ya uygun olarak güncelleyin
 7. İçeriğinizdeki kırık linkleri onarın
 8. Sitenizde bulunan aynı içerikleri kaldırın

Algoritma Değişikliklerine Uyum Sağlama ve Sıralamayı Koruma

SEO sıralamanızı etkileyen en önemli faktörlerden birisi de algoritmada meydana gelen değişimleri takip etmek ve bunlara ayak uydurmaktır. Eğer arama motorları hakkında bilmeniz gereken bir şey varsa o da algoritmanın durmayan bir değişim çemberi içinde bulunmasıdır. Sürekli değişen ve kendini geliştiren algoritmanın arkasında kalmak, içeriğinizin ve sitenizin arama motorları tarafından yeterince değerli görülmemesi ile sonuçlanabilir.

Eğer arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek ya da korumak istiyorsanız algoritmaya uyum sağlamalısınız. Bunu yapmak için de aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz:

 1. Algoritma ile ilgili gelen güncelleme haberlerini ve duyurularını resmi kanallardan takip edin
 2. SEO analiz araçlarını kullanarak anahtar kelimenizin etkinliğini belli aralıklarla analiz edin ve hedef kitleniz tarafından aranma sıklığını kontrol edin
 3. Sitenizdeki eski içerikleri düzenli olarak güncelleyin
 4. Web sitenizin dizayn, navigasyon, görsel ve yazı fontu gibi unsurlarını da kullanıcı etkileşimini arttırmak ve sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için güncel trendlere ve hedef kitle ihtiyacına göre düzenleyin
 5. Mobil optimizasyon, sesli arama optimizasyonu gibi günümüzün trend internet arama ihtiyaçlarına kulak verin ve uyum sağlayın

Sonuç: Web Sitem Google da Kaçıncı Sırada?

SEO sıralamanızı iyileştirmenin en iyi yolu sıralamada kaçıncı sırada olduğunuzu bilmek ve buna göre önlemler almaktır. Dopinger de bu anlamda size yardım ederek “sitem Google’da kaçıncı sırada?” sorusunun cevabını Sıra bulucu aracı sayesinde veriyor. Hemen aracımızı ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz.

Yorum yapın