Sünnet Nedir ? Nasıl Yapılır ? Bakımı Nasıl Yapılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Sünnet Nedir ? Nasıl Yapılır ? Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sünnet,yani penis başını örten derinin alınması,muhtemelen bilinen en eski cerrahi operasyoındur ve altı bin yıllık tarihi vardır.Musevi ve İslam toplumlarının bir geleneğidir.Sünnet Latin Amerika,Avrupa,Çin ve Uzak Doğuda enden olmasına rağmen,Kuzey Amerika’da yaygın şekilde uygulanmaktadır.Sünnet ebeveynlerin yazılı rızasını gerektiren bir cerrahi müdahaledir.Sünnetle ilgili karar size ve eşinize ait olduğundan hamilelik sürecinde bilgi toplamak için daha fazla zamanınız varken konuyu kararlaştırın.

Bugun sünnet oranı cağrafi olarak değişmektedir.Birleşik Devletler’de yüzde 60 oranındadır ve Kanada’da daha düşüktür.

Sünnet Nasıl Yapılır ?

Erkek çocuklarının sünnet olmasına karar veren ebeveynler,sünnet yöntemini,anestezi şeklini ve ptpnsiyel riskleri ve yararları bebeğin uzmanıyla görüşmelidir.Bir izin belgesi imzalamaları istenecektir.Bazen operasyon sırasında çocuklarının yanında kalmalarına izin verilir.

Doktor veya ebe dikkatli bir şekilde penisi inceleyerek sünnete engel oluşturacak bir durum bulunmadığına emin olur.Bebek özel bir naylon yatağa sırt üstü yatırılarak,cırt cırtlı kayışlarla hareketsiz kılınır.Bebekler genellikle kolları göğüslerinin üzerine konduğu zaman daha rahat ederler.Gövdelerinin üst kısmı bir battaniye veya ısıtıcıyla sıcak tutulur.Anestesik etkisini gösterdiğinde,penis antiseptik bir sıvıyla yıkanır.Gövdenin alt kısmına,üzerinde penisin ve testislerin geçeceği bir delik bulunan steril bir örtü serilir.Bebeğe operasyon sırasında küçük miktarda şekerli su salgılayacak emzik verilir.

Erkek bebeklerde sünnet için kullanılan üç yöntem vardır.Bunlar;Gomco kelepçesiyle,Plastibell aleti ve Mogan kelepçesi.Bütün yöntemlerde ön derinin penis başından ayrılması gerekir.Plastibell ve Gomco aletlerinde,ön deri özel ameliyat kelepçeleriyle tutulur ve küçük,dikey bir kesik atılır.Ön deri daha sonra penisten ayrılır.

Sünnetli Penisin Bakımı Nasıldır ?

Oğlunuzu sünnet ettirmeye karar verirseniz,sünnetli bir penisin bakımını nasıl yapacağınızı tıp ekibine sorun.Sünnetli penisin bakımı,kullanılan sünnet tekniğine göre değişir.Mogen veya Gamco kelepçesi kullanılarak sünnet edilen bebeklerde,genellikle operasyondan sonraki yirmi dört saat boyunca Vazelinli gazlı bez kullanılır.Kanamalara,işememeye veya şişmelere karşı dikkatli olmanız gerekir.Bu işaretlerden biriyle karşılaşırsanız,bebeğinizin uzmanını hemen arayınız.Vazelinli gazlı bez genellikle yirmi dört saat içinde düşer.Düşmezse,banyoda yıkayarak veya ılık,nemli bir bebek bezi ya da elbezi sararak ıslatın.Bezi nazikçe çıkarın.Çıkaramazsanız,bebeğin uzmanını veya hastaneyi arayın.Bez düştükten sonra bölgenin üzerine ve bebek bezine biraz A&D krem veya Vazelin sürün;böylece bezinin sünnetli bölgeyitahriş etmeyi engellerseniz.

Bir plastibell aleti kullanılmışsa,sünnetten sonra bebeğinizin penisinde küçük plastik bir halka bırakılır ve özel iplikle yerine dikilir.Plastibell genellikle sünetten sonraki yedi ile on gün içinde düşer.Halkayı asla çekiştirmeyin,kendi kendine düşmesini bekleyin.Düşmeye başladığında,sarı veya beyaz lekeler görürsünüz ki bunlar iyileşen dokunun normal işaretleridir.Şişmeler,kanamalar,işeyememe veya irinimsi salgılar,bebeğinizin uzmanına bildirilmelidir.

Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yeni doğmuş erkek bebeklerde sünnet için yasal bir neden yoktur ve tibbi nedenler azdır.
 • Amerikan Pediatri Akademisi,sünnetle ilgili lehte veya aleyhte bir karar belirlememiştir ama ebeveynlerin karar vermeden önce iyice bilgi sahibi olmalarıı tavsiye etmektedir.
 • Bebek hastaysa,kanaması varsa,henüz K vitamini almadıysa veya penis başının altındaki idrar kanalı açılımında bir sorun varsa sünnet edilmemelidir.
 • Operasyon genellikle yarım saatten kısa sürer.Yedi ile on günde iyileşir.
 • Yeni doğmuş bebek acıyı hisseder.
 • Penisin dibine lidocaine enjekte edilerek lokal anestezi uygulanır ve sünnetten kaynaklanan acı azaltılır.Anestezi yüzünden doğan komplikasyonlar enderdir ve doku yaralanmasına veya enjeksiyon bölgesinde çürüme şeklinde görülebilir.Sünnetten yarım saat kadar önce penise lokal anestezi kremlerinin uygulanması acıyı azaltabilir ama daha az etkilidir.
 • Sünnet operasyonunda kaynaklanan komplikasyonlar her 1000 sünnete 2 ile 6 vakada görülür.Komplikasyonlar küçükten ciddiye kadar çeşitlilik gösterebilir ve penis başının ıslak bebek bezlerine sürtünmesinden doğan tahriş,işeme sırasında acı,kanama,enfeksiyon ve idrar sisteminin yaralanması şeklinde görülebilir.
 • Hastane donanımının ücreti,doktor veya ebe ücreti ödenir ve ikiside sağlık sigortası tarafından karşılanabilir yada karşılanmayabilir.
 • Bazı araştırmalar,ilerleyen yaşlarda sünnetsiz erkeklerde kanser olasılığının biraz arttığını göstermektedir amam bunun aksini gösteren başka araştırmalarda vardır.Penis kanserinde artış gösterenler bunu iki etkene bağlamaktadır.Sünnetsiz olmak ve uzun vadede penisin hijyenik bakımına dikkat etmemek
 • Bazı araştırmalar sünnetli olmamak ve hayatın birinci yılında idrar yolu enfeksiyonu arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığı düşüktür.İdrar yolu enfeksiyonu olasılığını üçte bir oranında düşürebilecek şekilde emzirmelere dikkat etmek bu olasılığı belirgin şekilde azaltabilir.
 • Aha önceki raporların aksine sünnetin prostat bezi kanserini veya cinsel yoldan bulaşan hastalıkları önlediği konusunda bir kanıt bulunamamıştır.
 • Yeni doğmuş bebeklerde sünnet olmanın veya olmamanın yetişkinlikte cinsel performansı etkilediği yönünde kanıtlar çelişkilidir.

Yorum yapın