Sürmenaj Olduğumuzu Nasıl Anlarız ?

Tıp dilinde sürekli ve aşırı çalışmaktan doğan yorgunluğa ve bitkinliğe sürmenaj adı verilmektedir.Öğrenci ve erkeklerde daha çok görülen bu rahatsızlığın diğer adı ise zihin yorgunluğu ve sinir zayıflaması olarak adlandırılır.

Sürmenaj Nedenleri Nelerdir ?

İnsanların neden sürmenaj oldukları hala tam olarak bilinmesede,uzmanların bu rahatsızlık için ileri sürmüş oldukları bazı fikirleri bulunmaktadır.Bunlardan bir taneside,beyinde bulunan sinir hücrelerinin biyokimyasal maddelerden yoksun kalması olarak gösterilmektedir.

Sürmenaj Belirtileri Nelerdir ?

Sürmenaj olan insanlarda genellikle şunlar görülebilir;

  • Ruhsal ve bedensel yorgunluk
  • Dikkatini toplayamama
  • Sağlıklı düşünememe
  • Bıkkınlık,isteksizlik ve dikkatini toplayamama
  • Ve bazı organlarda meydana gelen şikayetler

Sürmenaj olan kişilere konuşmak bile zor gelir.Bunların başlıca şikayetlerinin arasında uykusuzluk gelmktedir.Bunun dşında baş ağrısı,unutkanlık ve dalgınlık görülen diğer şikayetler arasındadır.

Sürmenaj olmamak için öncelikle beynin sağlam ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.Beynin sağlıklı kullanılabilmesinin en önemli şartı, günlük yaşantımız sırasında her zaman karşımıza çıkan stresi kontrol altına almaktan geçer.Bir diğer kural ise düzenli ve sağlıklı beslenmektir.

E ve C vitaminleri bakımından zengin olan besinleri tüketmek beyin yıpranmasını öneyecektir.Ayrıca Antioksidan hücre yenileyici besinlere öncelik vermek gerekir.Meyve ve taze,yeşil sebzelerden C vitamini takviyesi alabilirsiniz.E vitamini için ise bitkisel yağlar ve buğdaylı ürünler tüketilmesi sonucu bu vitaminleri elde edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here