Taban Fiyat Nedir ? Taban Fiyat Uygulaması Ne Anlama Gelir ?

Devlet bazen piyasalara müdahale ederek bazı mal, hizmet ve üretim faktörleri için denge fiyatının üstünde bir minimum fiyat belirler. Bu fiyata taban fiyat denir. Taban fiyatın uygulandığı en önemli sahalar bazı tarım ürünleri piyasaları ve emek piyasasıdır. Amaç, tarım ürünleri piyasasında çiftçileri, emek piyasasında da işçileri korumaktır.

Arz fazlası piyasada ne gibi durumlar yaratabilir ? Şimdi onları görelim.

Tarımsal Ürünler İçin Taban Fiyat

Türkiye’de devlet tütün, fındık, buğday ve çay gibi bazı ürünler için taban fiyat uygular; ürünleri taban fiyattan satın almayı garanti eder. Üretici ürününü devlete veya devlet dışındaki alıcılara taban fiyat üzerinden satar. Genelde arz fazlası devletin elinde kalır ve devlet bu arz fazlasını daha düşük fiyata ihraç ederek ( şekerde olduğu gibi ), imha ederek ( tütünde olduğu gibi ) veya askeri birliklere ve okullara dağıtarak ( fındıkta olduğu gibi ) elden çıkarmaya çalışır.

Devlet diğer taraftan bazı ürünlerin ekim alanlarını sınırlandırarak arzı azaltmayı hedefler. Tarımsal ürünler için taban fiyat politikası devlete çok pahalıya mal olduğundan, son yıllarda devletin tarımsal ürünler için taban fiyat politikası eleştirilere neden olmuştur. Bu eleştiriler sonucu devletin taban fiyatı uygulamalarında bazı değişiklikler yapılmıştır.

Emek İçin Taban Fiyat

Devlet işçileri korumak için her yıl asgari ücret belirler. İşçilere bu ücretin altında ücret ödenmesi yasalara aykırıdır. Asgari ücrette piyasada talep edilen emek miktarı arz edilen emek miktarından azdır. Emek piyasalarındaki arz fazlalığı işsizlik, sigortasız kaçak işçi çalıştırılması ve bazı işlerin sigortasız işçi çalıştıran firmaların yaptırılması gibi durumlara neden olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here