Tek Kişilik Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Photo of author

By Bilgio.Net

Tek kişilik yatak seçimi sağlıklı ve verimli bir uyku uyuyabilmek, güne enerjik dinç bir şekilde başlayabilmek ve kalitesiz yataktan kaynaklanan olası fizyolojik problemlerle karşı karşıya gelmemek adına son derece önemli bir konu olmaktadır. Tek kişilik yatak seçilirken aynı zamanda yatağın konulacağı odanın ölçüleri ve sizin vücut ölçüleriniz seçeceğiniz yatağın doğru bir tercih olabilmesi açısından büyük önem taşır. Sonuç olarak hemen hemen herkes günün bir kısmını yataklarında uyuyarak geçirir ve günün tüm yorgunluğunu uyku esnasında kolayca atabilmek ister.

Bu nedenle de tek kişilik yatak seçimi yaparken mümkün olduğunca yapısal özellikler ve ölçüler gibi noktaları dikkate almalısınız. Vücudumuzun belli başlı bazı anatomik yapıları vardır. Sırtüstü pozisyonda gösterdiğimiz bu anatomiyi korumak için beli, omurgayı ve başı destekleyen bir yatağa dönmek doğru seçim olacaktır. Bunun için ortopedik efektli yataklardan destek alınabilir. Öyle ki yatar pozisyonda sırtı, yan pozisyonda ise bel kıvrımlarını destekleyen bir yatağa dönmek doğru hareket olacaktır.

Özellikle sırt ve bel ağrısı çekenler için genel olarak algı yumuşak yataklara yönelmek gerektiği şeklinde olmaktadır. Ancak bu ağrılar her zaman yatağın sertliği ile doğru orantılı değildir. Uzmanlar özellikle ne çok yumuşak ne de çok sert bir yatak seçmenizi tavsiye etmektedirler.  Bu nedenle tek kişilik yatak seçimi yaparken bu noktaları da es geçmemelisiniz.

Yatağı Koyacağınız Alanınızı Ölçün

Odanızın dekorasyonu noktasında modern, geniş ve ferah bir görünüme ulaşmak istiyorsanız yatağınızın ölçüleri mutlaka odanıza uygun olmalıdır. Seçeceğiniz yatak odanızı olduğundan daha dar ve daha karanlık bir şekilde göstermemelidir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek adına yatak seçimi testi uygulayabilir ve böylece hem odanıza hem de kendinize en uygun olan yatağı seçebilirsiniz. Ayrıca yatağınızın ölçülerini belirlerken kendi ölçülerinizi de net bir şekilde belirlemeli, boy ve kiloya göre yatak seçimi gerçekleştirmelisiniz. Boy ve kiloya göre yapılan yatak seçimleri sizlerin daha verimli bir uyku uyuyabilmesi açısından oldukça önem arzetmekte olan bir noktadır.

Tek Kişilik Yatak Tipinizi Belirleyin

Bilindiği üzere tek kişilik yatak tipleri çok fazladır. Yaylı tek kişilik yataklar, ortopedik tek kişilik yataklar ve visco tek kişilik yataklar gibi pek çok yatak tipi mevcuttur. Ve bu yatak tipleri tamamen kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre belirlenmiştir. Sizlere bu noktada düşen görev ise gerekirse bir yatak seçimi testi uygulaması yaparak istek ve ihtiyaçlarınızı düzgün bir şekilde belirlemenizdir. Yatak seçimi testi ile beraber boy ve kiloya göre yatak seçimi gibi pek çok özellik dikkate alınacak ve bunların sonucunda ideal yatağınız, ideal yatak tipi ve ölçüleriniz belirlenecektir. Bu sayede de uykularınız artık eskiye göre çok daha verimli çok daha dinlendirici geçecektir.

Tek Kişilik Doğru Yatağınızı Seçin

Tek kişilik doğru yatağınızı seçmeniz için ele almanız gereken özelliklerden belki de en önemlisi boy ve kiloya göre yatak seçimi gerçekleştirmektir.  İdeal yatak ölçüleri tamamen bu şekilde belirlemektedir. Bu nedenle de odanızın büyüklüğü, olası fizyolojik rahatsızlıklara neden olacak yatak sünger ve başlıkları ile beraber ölçü detaylarına muhakkak dikkat etmelisiniz. Bu noktaları belirlemede yatak seçimi testi gibi uygulamalardan da rahatlıkla faydalanabilir böylece hem zamandan hem de teknik detayları araştırma kısmından tasarruf sağlayabilirsiniz. Tek kişilik yatakların doğru bir şekilde seçilebilmesi için aynı zamanda diğer eşyalarınızın renkleri ve dokuları da dikkate alınmalıdır. Çünkü bu modern ve estetik bir oda görünümü yakalama noktasında sizler için epey önemli olacaktır. Örneğin duvarlarınız açık renkte ise tek kişilik yatağınızın başlığını koyu renk seçebilir ya da yatak seçiminizi de açık renklerden yaparak ton sür ton bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bazalı Tek Kişilik Yatakları Tercih Edebilirsiniz

Tek Kişilik Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Özellikle son zamanlarda tek kişilik yatak modelleri arasında bulunan bazalı tek kişilik yatak modeli gerek dekorasyon açısından güzel görünümü gerekse saklama alanından büyük bir tasarruf sağlaması ile çok popüler olmuştur. Bu sayede kalabalık eşyaların görünümünden kolayca kurtulunur ve daha derli toplu daha estetik bir odaya kavuşulur. Örneğin büyük bir gardroba sahip değilseniz ve eşyalarınızı bir türlü derli toplu bir halde tutamıyorsanız kesinlikle bir bazalı tek kişilik yatak düşünmelisiniz.

Çünkü bazalı tek kişilik yataklar bahsedildiği üzere sizlere büyük bir alan sağlayacak, kullanmadığınız eşyalarınızı ya da yazın kışlık eşyalarınızı kışın da yazlık eşyalarınızı çok güzel ve derli toplu bir şekilde saklayacaktır. Bazalı tek kişilik yataklar her ne kadar kullanım kolaylığı ve pratikliği açısından dikkat çekici olsa da tek kişilik bazalı yatak seçimi yapılırken de mutlaka boy ve kiloya göre yatak seçimi noktasını dikkate almalısınız. Çünkü bu sayede bazanızın açılır kapanır kısmının türüne karar verebilirsiniz. Eğer kendiniz için ve odanızın genel görünümü için doğru yatak seçimi konusunda çekinceler duyuyorsanız yatak seçimi testi uygulamasından rahatlıkla faydalanabilir ve böylece en doğru karara ulaşmış olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir – Visco Yatak Nedir ?

 

Yorum yapın