Tiyokolşikosid nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Tiyokolşikosid, superba gloriosa (Ateş lalesi: Afrikanın tropikal bölgelerinde yetişen çiçekli bir bitki) bitkisinin çiçek tohumlarından elde edilen ve doğal bir antienflamatuar glikozit olan kolşisin maddesinin yarı sentetik bir türevidir . Antienflamatuar ve analjezik etkileri olan kas gevşetici bir maddedir.

Ateş lalesi
Superba gloriosa (Ateş lalesi)

Etkili konvülzan aktiviteye sahip olduğundan nöbet geçirmeye eğilimli kişilere verilmemelidir.

Tiyokolşikosid etken maddeli ilaçlar ne işe yarar ?

Tiyokolşikosid, ortopedik, travmatik ve romatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan kas gevşetici bir maddedir. Ağrılı kas kontraktürlerinin tedavisinde adjuvan ilaç olarak kullanılır.

16 yaş altı kişilere tiyokolşikosid etken maddeli ilaçlar verilmemelidir. 16 yaş üzeri kişilerde  akut spinal patolojide kullanılır. Ayrıca sporcuların yaşadığı yaşadığı kas tonusu, kas sertliği, kontraktürler ve ağrılar için de kullanılmaktadır.

Ağrılı kas spazmlarının tedavisinde, parkinson hastalığında, akut ve kronik bel ve siyatik ağrısı, kalıcı tortikolis, travma sonrası ve ameliyat sonrası ağrıların dindirilmesi için kullanılır.

Farmakolojik özellikleri

Tiyokolşikosid  GABA-A reseptörüne seçici bağlanma yoluyla çalışan bir kas gevşetici maddedir. GABA inhibe edici motor yolunu aktive ederek kas kasılmalarını önler.

tiyokolşikosid
Tiyokolşikosid kimyasal yapısı

Bu ilaç, rekabetçi bir GABA reseptörü antagonisti olarak görev yapar ve nikotinik asetilkolin reseptörleri ile benzer potansiyele sahip glisin reseptörlerini inhibe eder. Güçlü convulsant aktiviteye sahiptir ve nöbet riski taşıyan bireylerde kullanılmamalıdır.

Histerosalpingografi uygulanmış hastaları sakinleştirmek için glafenin ve meprobamat ile birlikte kullanılır.

Tiyokolşikosid zararları

2013 yılında, Avrupa Tabipler Birliği (EMA), tiyokolşikosid içeren ilaçların ağız yoluyla veya enjeksiyonla kullanılmasının Avrupa Birliği (AB) genelinde kısıtlanması gerektiğini söylemiştir.

Tiyokolşikosid içerikli ilaçlar sadece 16 yaş üzeri yetişkinlerde spinal koşullardan kaynaklanan ağrılı kas kontraktürleri için ek tedavi olarak önerilmektedir.

Tiyokolşikosid içerikli ilaçların kansere, kromozom anomalilerine ve erkeklerde kısırlığa yol açabileceği düşünülmektedir. 16 yaşın arlındakiler, emziren ve hamile kişiler Tiyokolşikosid etken maddeli ilaçları kullanmamalıdır.

Tiyokolşikosid yan etkileri

Mide yanması

İshal

Ciltte kızarıklık, şişme

Alerjik reaksiyonlar

Tiyokolşikosid etken maddeli ilaçlar

Adeleks

Colciospa

Fixoline

Kenfix

Keyrelaks

Menta Pharma

Maxrelax

Maxthio

Muscal

Muscoflex

Muscomed

Muscoril

Musfixa

Myalfort

Myodin

Recoside

Redemus

Tefel

Thiospa

Tiorelax

Tiyozid

Tyoflex

Yorum yapın