Uykuda Konuşmak Nedir ?

Gece insanın uykusunun aşırı bölünmüş olması insanın uykusunda konuşmasına neden olabilmektedir.Gün içerisinde insanın yaşamış olduğu aşırı yorgunluk ve aşırı stres gibi olaylar insanın uykusunda konuşmasına neden olabilir.

Psikolojik stres yaşayan ve aşırı uykusuzluk gece uykunun bölünmesine neden olabilmekte ve bu durum insanın gündüz yaşadığı stresli ortamı gece uykusunda tekrarlamasına neden olmaktadır.

Özellikle depresif hastalarda gün içerisinde yaşamış olduğu kafa yoğunluğu ve beyin içerisindeki bilgi akışı fazla olduğu için gece uykularında sık uyanma ve buna sebep olarakta uykuda konuşmalar ortaya çıkabilmektedir.

Uykuda Konuşmak Kimlerde Görülür ?

Uykuda konuşmak daha çok 4-6 yaş grubu çocuklarda görülmektedir.Çocukların yetişkinlere nazaran her bilgiyi yeni öğrendikleri için bu onlar için stresli bir ortam oluşturmaktadır.Ve bu durumda çocukların uykularında konuşmalarına neden olmaktadır.

Yaşlılarda ise uykuda konuşmak olayı çocuklara nazaran daha farklıdır.Yaşlılar genellikle uykuda gördükleri rüyalar hakkında konuşurlar.Bunun nedeni ise insanlar rüya gördüklerinde kas hareketi sıfır olmalıdır.Sıfır olmadığı zamanlarda davranış bozukluğu hastalığı görülmekte ve bu sebeple rüyalarında konuşmaya başlarlar.

Uykuda Konuşmak Tedavi Edilmeli midir ?

Uykusunda konuşan bir insanın tedaviye ihtiyacı yoktur.Çünkü insanın uykuda konuşması kısa süreli ve insanın uykusunu bozmayan bir durumdur.Eğer bir insan uykuda konuşmanın dışında eğer uykuda yürüyorsa o zaman bu tedavi edilmesi gerekilen bir durumdur.

Uykusunda Konuşan Birini Uyandırmak Gerekir Mi ?

Uykusunda konuşan bir insanı uyandırmak gerekmez.Uykusunda konuşan,bağıran,haykıran yada ağlayan insanları uyandırmak yerine onları yeniden uykuya dalmalarını sağlamak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here