Vurgun Nedir ? Vurgun Yemek Nasıl Olur ?

Tarih boyunca insanlar çeşitli ihityaçlarını karşılamak için denize içine girerek bu ihtiyaçlarını karşılamışlardır.Bazı insanlar iş gereği denizi temizlemek için su altına girmiş,bazıları besin ihityaçlarını karşılamak için girmiş kimileride sırf zevk olsun diye denizin altına girmişlerdir.Bu denizin altına giren çoğu insanın başına gelmiştir vurgun yemek.Peki bu Vurgun Nedir ? Vurgun Yemek Nasıl Olur ? Vurgun Yiyen İnsana Ne Yapılmalıdır ? Bu ve buna benzer soruların cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Vurgun Nedir ?

Denizde bulunan hava basıncı seviyesi 1 atmosfer değerindedir.İnsanların dayanabileceği hava basıncı seviyesi ise 1 atmosfer değerindedir.Denizde bulunan hava basıncı seviyesi derinliklere inildiğinde daha da artmaktadır.Her 10 metrede 1 atmosfer artmaktadır.Örnek vermek gerekirse eğer 50 metre derinliğe inen bir dalgıçın vucuduna yapılan basınç 5 kat daha fazla olur.

Denizde veya okyanusta derinlikle inildikçe vucutta bulunan akciğer kapasitesi düşer ve kan basıncı hızla artmaya başlar.Bunlara bağlı olarak vucut ısısı düşerek,kalp atışları hızlanmaya başlar ve bilinç yavaş yavaş kapanır.

İnsanoğlunun dayanabileceği derinlik seviyesi 30 metredir.Uzmanlar 30 metreden sonra tüple dalınmasını tavsiye etmektedirler.Derinlere daldıktan sonra aniden su yüzeyine çıkmak istediğiniz zaman ani atmosfer düşüklüğü olacağı için vurgun yeme olayı gerçekleşir.Birden su yüzeyine çıkmak istediğinizde suda bulunan gazlar genleşir.Özellikle denizde bulunan azot gazı damarlarımızı genleştireceği için hayati risk taşıyan bir durumdur.

Vurgun Yememek İçin Neler Yapılır ?

Denize dalan kişilerin vurgun yememek için öncelikle derinlerden su yüzeyine çıkarken yavaş hareket etmeli ve kademeli olarak su yüzeyine çıkmaları gerekmektedir.Vurgun yememek için dikkat edilmesi gereken en önemli konu yavaş hareket etmek ve dip zamanı kurallarına riayet etmektir.

Vurgun Yiyen İnsanlara Ne Yapılmalı ?

Vurgun yiyen kişileri hemen basınç odalarına almak gerekir.Bu basınç odaları sayesinde vucut vurgun yediği atmosfer seviyesine getirilir.Sonrasında ise bu basınç odaları sayesinde vucut atmosferi olması gereken seviyeye getirilir.Eğer bulunduğunuz ortamda basıç odaları yoksa vurgun yiyen kişiyi denize tekrar sokup vurgun yediği atmosfer seviyesine götürmek gereköektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here