Web tasarımdan nasıl para kazanılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Website tasarım işini yapan kişilere Web Tasarımcı denir. Web tasarım mesleği grafik ve kodlama üzerine dayalıdır. Açık Öğretim Üniversitelerinde web tasarım bölümü bulunmaktadır.

İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle bu meslekte duyulmaya ve ilgi alanı olmaya başlamıştır. Kurumsal olan firmalarda çalışan web tasarımcılar dışında serbest olarak çalışan kişilerde bulunmaktadır.

Çoğu web tasarımcısı serbest olarak çalışmayı tercih etmektedir. Her meslekte olduğu gibi web tasarım mesleğinde de en önemli etken; iyi bilmektir. İşine hakim olan web tasarımcı istediği amaca ulaşabilir.

Bir web tasarımcısı olmak için gereken kriterler neler inceleyelim.

Yetenek ve yaratıcılık

Tasarım yapmak, yetenek gerektiren bir iş. Ancak unutmamak lazım ki bazı yetenekleri çok çalışarak edinmek veya geliştirmek mümkündür. Yine de grafik tasarım ve özellikle altını çizmek gerek ki; arayüz tasarımına ilgi duymanız ve bu konuda yaratıcı fikirleriniz olması gerekiyor.
Web tasarımının sadece güzel grafikler ile insanların ilgisini çekmek değil; internet kullanıcılarına kullanımı kolay, işlevsel ve yönlendirici eserler sunmaktır.

Bilgi

Yaptığınız bir tasarım için “olmamış” diyen kişiye neden sorusunu sorduğunuzda yanıt alamıyorsanız, bunun, onun bilgisizliğinden kaynaklanan bir durum olduğunu anlayabilirsiniz.
Ürettiğiniz yada üreteceğiniz site arayüzleri için öncelikle bilgi sahibi olmanız gerekli, tasarım araçlarını kullanma bilgisi, renk bilgisi, web teknolojileri hakkında bilgiler, yeni ve değişen tasarım trendleri hakkında bilgi sahibi olmak bunların başlıcalarıdır.

Eğitim

Tasarım kariyerine küçük bir ajansta, Photoshop’ta başlayıp bugün ülkenin önde gelen ajanslarında tasarım yapan bir çok kişi var. Küçük işlerden başlayarak üst noktaya adım adım giden kişilerin orataya çıkardığı ürünler daha doyurucu olmaktadır.
Çünkü geçirdiği yıllar içerisinde ara yüz tasarımının her katmanında edindiği tecrübe, bu kişilere daha yaratıcı ve işlevsel çözümler üretme imkanı sağlıyor. Önemli olan doğru yerde ve doğru kişiler ile bu adımı atmak, kendiniz için gerekli bilgi ve tecrübeyi edinebileceğiniz ve bilgi paylaşımının bol olduğu bir ortam sizinde kendinizi kolayca geliştirebilmeniz için yol gösterici olacaktır.

Web Tasarım Mesleği Para Kazandırır mı?

Web tasarım mesleği tabiki para kazandırır. İşini iyi yapan web tasarımcıları ciddi miktarlarda paralar kazanabilir. İnternet dünyasında para kazanmak adına birçok alternatif yöntemler bulunur. Bunların en basit 5 tanesi;
1-Kurumsal Firmalarla Çalışılabilir
2-Makale Yazarlığı veya Editörlük
3-Blog Yazarak Para Kazanılabilir
4-Oluşturduğu Tasarım Abidelerini Satabilir
5-SEO Alanlarında Destek Sağlayabilir
Web Tasarım mesleği hakkında öğrenmek istediğiniz detaylar var ise yorum yaparak sorunuzu yöneltebilirsiniz.

Yorum yapın