WordPress tema dosyaları işlevleri

Photo of author

By Bilgio.Net

WordPress tema dosyaları wp-content/themes klasörü içindeki seçtiğiniz tema dosyasında bulunmaktadır. Oluşturduğumuz tema dosyaları ve projeleri bu klasörde toplanmaktadır. WordPress temaları içlerinde birden çok bir sürü dosya türü barındırmaktadır. Bu makalemde wordpress tema yapımındaki sayfaların anlamını işlevlerini anlatacağım.

Style.css

Stil dosyası wordpress temalarının içinde barındırılması zorunlu olan dosya türlerindendir.Oluşturduğumuz tema dosyalarının içinde stil dosyası bulunmadığı sürece , o dosyalar wordpress tarafından tema olarak görünmezler.

İndex.php

header.php, footer.php, sidebar.php gibi alanları kontrol eden dosya türlerini, fonksiyonlar yardımıyla içine çağırıp kullanıcıya sunan bir dosya türüdür. Ayrıca ana sayfadaki listelenen içeriklere ait fonksiyonlar ve html/css kodları index.php içinde tanımlanır.

Header.php

Site tasarımlarının en üst bölümüdür. Header bölümüne ait kodları ve html/css kodlarını içinde bulunduran dosya türüdür. Tasarımınızın bütün css ve başlık yapıları bu dosyada barınamaktadır.

Footer.php

Site tasarımlarının en alt bölümüdür.
Genel amacı; yasal bilgilendirme ve iletişim odaklıdır. WordPress admin paneli,eklenti bilgileri vs, footer üzerinden çekmekte…

Sidebar.php

Site içinde gezinmeyi kolaylaştırmak için tema bu dosyayı barındırmaktadır. Amacı Bazı sabit yazı vb. şeyleri her sayfada göstermesi ve başka sayfadan giren kullanıcıların bu bilgileri görmesini sağlamaktır.

Page.php

Genel olarak amacı iletişim sayfaları yada sabit, değişmeyen makaleleri barındırmakla yükümlüdür.

Single.php

Devamlı eklediğimiz ve değişkenlik gösteren sayfaları temsil etmektedir.

Search.php

Sitelede ortaya çıkan arama kutularını WordPress tabanlı bir sistemde görevi üslenen dosya search.php’dir.

Category.php

Yayınlamış olduğunuz içerikleri, belirli kategorilerin ismini ve içerisindeki yazıları göstermeyi üstlenen dosya türüdür.

Functions.php

WordPress sisteminin güzeliklerinden bu dosya türü ile faydalanarak temanıza ekleyebilirsiniz.

Archive.php

Yayınlanmış olan yazıların sistem tarafından otomatik tarihe göre sınıflandırılmış arşiv dosyalarını bu dosya türü sayesinde temanızda gösterebilirsiniz.

Author.php

Yayınlamış olduğunuz yazıların kim tarafından yazıldıklarını belirten dosya türüdür.

Tag.php

Tag (Etiket); İçeriklerin arama motorlarına daha iyi tanıtmak amacı ile oluşturuluş bu sistemi içerisinde barındıran dosya türüdür.

404.php

Ziyaretçilerin sayfada aramış olduğu kelimede herhangi bir içerik bulunmadığında varsayılan olarak bir uyarı mesajı ile karşılaştığı sayfayı üstlenen dosya türüdür.

Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz. Umarım işinize yaramıştır.

Yorum yapın