13 Sayısı Neden Uğursuz Olarak Kabul Edilir?

Photo of author

By Bilgio.Net

13 Sayısı Neden Uğursuz Olarak Kabul Edilir?

Bilimsel ve teknolojik bir çağda yaşamamıza rağmen, hala bazı batıl inançlar etkilerini insanlar üzerinde sürdürmeye devam ediyor. Bunlardan bir tanesi ve de belki de en etkilisi on üç sayısının uğursuz olarak kabul edilmesidir. Bu batıl inanç özellikle ABD’de bir fobiye dönüşerek insanların hayatını ciddi olarak etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse eğer, ayın 13’üne denk gelen otobüs ve uçak biletli rezervasyonlarının iptal edilmesi, ayın 13’ünde insanların sokağa çıkıp alışveriş yapan insanların sayılarındaki azalma. Hatta bu insanlar işi o kadar abartmışlar ki, bazı büyük otellerde 13. Kat bulunmaz. Bazı ülkelerde ise sokaklarda bulunan kapı numaralarına 13 sayısı verilmemektedir.

Bir diğer batıl inançlardan biri de, sofradan ilk kalkan kişinin başına kötü şeyler geleceği yönünde. Bunun aksi de söz konusu. Yani sofradan son kalkan kişinin başına kötü şeyler geleceğine inanılır. İngiltere’nin Oxfordshire kentinde bir oda içerisinde on iki kişi ile birlikte bulunmak, özellikle de aynı oda içerisinde on iki kişi varken, kapının yanında birinin bulunması daha büyük kötülüklere yol açabilir.

Nerede ve ne zaman olursa olsun, her halükarda on üç sayısının uğursuz olduğuna inanılır. Büyük otel sahipleri otellerde bulunan odalarına 13 sayısını koymamakta, gemiciler ise ayın 13’ünde limandan ayrılmamaktadır.

Yorum yapın