2 yaş oyuncak

2 yaşına gelen çocuklar konuşma becerileri günden güne gelişen, yürümeye yeni başladıkları için ele avuca sığmaz bir şekilde evin içinde koşuşturan ve aynı zamanda sürekli meşguliyet arayan çocuklardır.

Düşünsel, fiziksel, konuşma, sosyalleşme ve duygusal becerilerini geliştirmek için yaşına uygun oyuncak seçimi önem taşımaktadır.

Parçalanıp birleşebilen oyuncaklar

2 yaşındaki çocuklar fazlasıyla meraklıdır bütünü parçalamak, parçalardan yeni eserler oluşturmak isterler. Bu yüzden 2 yaş oyuncak seçimi yaparken parçalanınca bozulan oyuncaklar yerine “açık uçlu” yani birbirine dönüşebilen, bir şeyler inşaa edilebilen, uç uca eklenebilen oyuncaklar idealdir.

Lego grubu oyuncaklar bu kapsama girer ancak seçenekler bununla sınırlı değildir. Yol, hayvanat bahçesi, köprü veya uzay gemisi gibi şeyler yapmak için kullanılacak oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Basit plastik oyuncaklar

Biz çocuğumuz için en havalısını en pahalısını isteriz ama onlar ucuz plastik oyuncaklarla daha uzun süre oynarlar. Bir çocuk TV reklamlarında görüp beğendiği bir oyuncakla sadece 2 gün, plastik bir hayvan figürü ile yıllarca oynayabilir.

Bu kapsamda erkekler için damperli kamyon, kızlar için bebekler, her ikisi için ise hayvan figürlü plastik oyuncaklar, araba, tren ve oyuncak evler tercih edilebilir.

Keşfetmeyi, problem çözmeyi teşvik eden oyuncaklar

2 yaş çocukları meraklıdır ve kurcalamayı severler. Onların keşfetme, düşünce ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik oyuncaklar seçilmelidir.

Yapboz, oyun hamuru ve boya kalemleri tercih edilebilir. Kızlar için bebek giydirme kıyafetleri, plastik tabaklar, erkekler için oyuncak aletler tercih edilebilir.

Gerçek eşyaların taklidi olan oyuncaklar

Plastik tabaklar ve yiyecekler, oyuncak anahtarlar, oyuncak telefon, giydirme kıyafetleri, müzik aletleri, çocuk süpürgeleri, paspaslar, fırçalar, süpürge ve faraş gibi çocuğun gerçek hayatta gördüğü nesnelerin oyuncak halleri 2 yaş çocuğunun ilgisini çekecektir.

Çocuğunuzu aktif olmaya teşvik eden oyuncaklar

2 yaşındaki çocuklar yürümeyi ve değişik hareketleri başarabildikleri için günden güne kendilerine güvenleri artar ve her türlü fiziksel numarayı denemeye kalkarlar.

2 yaş oyuncak seçimi yaparken onların bu aktifliğini dikkate almak gerekir. Örneğin  üç tekerlekli bisiklet, kovaya kum doldurmak , yeri kazmak ve tırmıklamak için bahçe aletleri tercih edilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here