İzmir’in İlçeleri

Photo of author

By admin

Tarihsel olarak İzmir eski adı ile Smyrna önemlidir, çünkü İncil’de yer alan yedi kilise topluluklarından bazıları bu şehrin çevresindedir. Şair Homer’in doğum yeriydi. Smyrna adının kökenleri hakkında birkaç efsane var. Bazı bilimsel çalışmalar, İzmir kelimesinin eski İyon lehçesinde Smyrna’dan türetildiğini ve Attico (Atina çevresinde) lehçesinde de Smyrna olarak yazıldığını söylüyor. Eski Yunanca’daki Smyrna kelimesi Myrrh anlamına gelir, ancak Yunan kökenli değildi, Ege bölgesindeki diğer birçok isim gibi Anadolu’nun dilsel kökenlerinden türemiştir. Bazıları Kayseri’deki Kultepe’de bulunan metinlerde ve M.Ö. 2000 yılına dayanan Tismyrna olarak adlandırılan bir yer vardı ve başlangıçta “Ti” atlandı, böylece şehir Smyrna olarak telaffuz edildi. Diğerleri “Smyrna” adıyla bir Amazon prensinden bahsediyor.

Gayrimenkul arayan yâda kaliteli tatil yapmak isteyen herkes heyecan verici potansiyele sahip canlı bir pazara girmek isterse İzmir’in ilçeleri ideal bir seçimdir.  Geniş bir bölge olarak, İzmir’de satılık geniş mülk portföyü, plan dışı, yeni inşaat ve yeniden satış daire ve villalarını içermektedir.

Buca, Torbalı, Güzelbahçe, Aliağa gibi İzmir’in ilçeleri rehberimize Balçova’dan başlayalım.

Balçova

Balçova denince akla yeşil doğa gelir.  Yeşil merkez olarak bilinen Balçova’nın teleferik yolculuğu, yakın ve uzaktaki insanları muhteşem manzaraları yaşamaya çağırıyor. Ancak, onlarca yıldır insanlar, birçok hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olan Agamemnon kaplıcalarını kullanmak için buraya geldi. Bu, spa ve sağlıklı yaşam merkezi olma durumunu artırdı.

Bornova

Üçüncü büyük bölge olan Bornova aynı zamanda bir üniversite merkezidir ve birçok öğrenciye ev sahipliği yapar. Turistler eski bölümdeki 19. yüzyıl Levanten konaklarını ve 200.000 metrekarelik geniş bir alışveriş, yemek ve eğlence merkezi olan Forum Bornova’yı seviyorlar.

Çeşme

Bu keyifli sahil kasabası, insanlar için her zaman favori bir tatil yeri olmuştur. 2010 yılında, New York Times, 14 olarak adlandırılan dünyada ziyaret için en iyi yerlerden biri olarak Çeşme’yi gösterdi.  Dalış ve bisiklet dâhil açık hava etkinlikleri turistlerin geri gelmesini sağlarken, 3 marina her yıl binlerce yat sunmaktadır. Çeşme’de satılık emlak, yabancı alıcılar arasında popülerdir.

Dikili

Ana akım yabancı turist parkurlarında duyulmamış olmasına rağmen, Dikili yerli turistlerin favorisidir. Kuzey Ege’de otururken, plajlarla birlikte bir başka cazibe yeşil ormanlık alanlardır.

Foça

Birçok insan, huzurlu, rahat atmosferi nedeniyle Foça’da ev satın aldı. Yerel dönüm noktası kale en ünlü cazibe merkezleridir, ancak önerilen diğer cazibe merkezleri arasında Kozbeyli köyü, Siren kayaları ve güzel bir uzun plaj bulunmaktadır.

Karşıyaka

Sanat, kültür ve tarih Karşıyaka’da yoğun olarak yer alıyor, ancak yerli halk da geniş bar, restoran ve kafe seçeneklerinden dolayı onu seviyor. Bornova’nın doğusunda yer alan Karşıyaka, İzmir’in ünlü Levanten Konaklarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Konak

Çoğu turist, şehrin ilgi çekici yerleri ve tarihi yerleri ile eski şehri Konak’a doğru yola çıkar. Nostaljik Kemeraltı alışveriş bölgesinde hediyelik eşyalara göz atın ve muhteşem panoramik manzaraya ve çatı restoranlarına sahip eski bir asansör olan Asansör’ü ziyaret edin. Gelenek, fotoğrafınızın eski saat kulesinin önünde çekilmesini de gerektirir.

Seferihisar

Koşuşturmadan uzaklaşmak için resmi bir Cittaslow destinasyonu olan Seferihisar’ı ziyaret edin. Teos antik kalıntılarını ziyaret ettikten sonra, lezzetli yöresel lezzetler sunan yerel bir restorana uğrayın veya Sığacık’tan tekne ile Doğanbay adasını ziyaret edin.

Urla

Seferihisar’ın yakınında bulunan Urla, insanların sevdiği bir diğer destinasyon. Yıllık enginar, uçurtma ve üzüm festivalleri, ünlü Klizman plajları ve Karantina Adası gibi Ege’nin her yerinden ziyaretçileri çekiyor.

Selçuk

Efes’in antik kalıntıları, Meryem Ana’nın evi, Şirince şarap köyü ve Saint John Bazilikası, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu geleneksel kasabanın her geçen ün önemi artıyor.

Bu İzmir’in ilçeleri rehberinin Türkiye’nin üçüncü büyük şehri ve çevre ilçelerine mükemmel bir giriş olduğunu umuyoruz. İzmir, birbirinden cazip şehirleri ile yerleşmek ya da tatil yapmak için en ideal şehirlerden bir olmaya devam ediyor.

Yorum yapın