50 gr kedi maması kaç bardak ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Evde kedi besleyenlerin yaygın olarak yaptığı yanlışlardan birisi mama kabına aldığı kadar mama koymaktır. Kediler ihtiyacı kadar değil, önüne kadar konulursa yiyebilen canlılardır.

Bu nedenle evde beslenen kediye ölçüsüz bir şekilde mama verilirse o da ölçüsüz bir şekilde yiyecek ve zamanla şişmanlayacaktır.

Doğadaki kedilerin şişman olmalarının sebebi, doyduğunu anlamaları değil beslenme imkanlarının kısıtlı olmasıdır. Siz evdeki kediye yiyebildiği kadar mama verirseniz, oda yiyebildiği kadar yiyecek ve şişmanlayıp metabolik hastalıkların pençesine düşecektir.

Kedilerin mama ihtiyaçları cüsselerine ve kaç aylık olduklarına göre değişmektedir. Yavru kediler sürekli yeme güdüsüyle hareket etseler de mideleri oldukça ufak olduğu için toplamda yetişkin kedilere göre az yerler.

Yetişkin kediler ise yavru kediler kadar sık yemezler ama bir öğünde yiyebildiği mama miktarı yavrulara göre fazladır.

Evde beslenen kedilerin alması gereken kaloriyi uygun miktarda alabilmesi için günlük yiyeceği miktarın öğünlere bölünerek verilmesi gerekmektedir.

50 gr kedi maması kaç bardak ?

Evde ölçü kabı yoksa kediye mama koyarken su bardaklarını, çay bardaklarını ve fincanları kullanabilirsiniz.

Genel olarak su bardaklarının 200 ml, çay bardaklarının 100 ml olduğu kabul edilmektedir. Eğer evdeki bardaklarınızın ebatları ortalama büyüklükte ise ölçü kabı yerine geçecektir.

Kuru kedi mamasının 50 gramı yaklaşık olarak bir çay bardağına tekabül etmektedir. Mama tanelerinin iri veya ufak olması (iri taneliyse aradaki boşlukları nedeniyle bir çay bardağına daha az girer) ve kuru mamanın özgül ağırlığına göre biraz değişiklik olsa da aradaki farklar çok değildir.

Bu yüzden 50 gram kedi mamasını bir çay bardağı veya yarım su bardağı olarak kabul edebilirsiniz.

Eğer yaş mama söz konusu ise, yaş mama kuru mamadan daha ağır gelir. Onun hesabını yaş mamanın kutusunda yazan değerlere göre yapmanız gerekir.

50 gram mama kaç kaşık ?

Kaşık küçük olduğundan mamayı kaşık ölçüsüyle hesaplamanın daha hassas sonuç vereceği zannedilir ama öyle değildir. Mama tanelerinin ebatlarının farklı büyüklükte olabilmesi ve kaşığın tepeleme veya silme doldurulması gibi hususlar nedeniyle ölçüde sapma olabilmektedir.

Bununla birlikte kedinize mamasını kaşık hesabıyla vermek istiyorsanız kaşık ölçüsünü yaklaşık doğrulukla yapabilirsiniz.

50 gram kuru kedi maması takribi olarak bir çay bardağına denk gelmekte olup bu da yaklaşık 5-6 yemek kaşığına tekabül etmektedir.

Eğer söz konusu olan kuru mama değil de yaş maya ise, yaş maya kuru mayaya göre daha ağırdır. Bu nedenle 50 gram yaş kedi maması yaklaşık 3-4 yemek kaşığına tekabül etmektedir.

İlgili yazı: 20 30 gram kedi maması nasıl ölçülür ?

Yorum yapın