Açai Üzümü Hakkında Bilgiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Açai Üzümü Hakkında Bilgiler

İngilizce adı Açai Berry,Bilimsel adı ise Euterpe oleracea olan Açai Üzümü,Güney Amerika yağmur ormanlarında yetişmekte olan Açai meyvesi bir çeşit böğürtlen olan bir palmiye türüdür.

Besin Değeri

Yağı % 56,2 oleik asit,% 24,1 palmitik asit,% 12,5 linoleik asit içerir.Toplam sterollerin % 79 – 91 ‘i beta steroldür.

Dondurulurak kurutulmuş meyve tozunun 1 gramında 3.2 mg antosiyaninler ve homoorientin,orientin,taksifolin,deoksiheksoz,izoviteksin,skoparin proantosiyanler (12,9 mg/g) ve resveratrol da olmak üzere 12 tane flovonoid benzeri içerir.Delfinidin,malvidin,pelargonidin,peonidin,vanilik asit,sirinjik asit,para hidroksibenzoik asit,protokatkurik asit,ferulik asit içerir.

Etkileri ve Kullanımı

Brezilya halk tıbbında açai meyve yağı ishalde,açai kabuk rende infüzyonu cilt ülserlerinin temizlenmesinde,meyve ve dövülmüş çekirdekleri inflüzyonu yüksek ateşte kullanılmaktadır.Antioksidan bileşiklere,güçlü  antienflamatuvar ve kansere karşı etkiye sahiptir.

Fazla kilo yetişkinlerde açai kullanımı metabolik hastalık risk parametrelerini iyileştirmektedir.Diyetin sebep olduğu kolesterol yüksekliğini önler.Mast hücrelerinin aktivasyonunun güçlü bir baskılayıcısıdır.

Yapraklarından şapka ,örtü ,sepet gibi malzemeler yapılmaktadır.

Dikkat Edilcek Püf Noktalar

Manyetik rezonans görüntüleme sonuçlarını etkileyebilmektedir.

Yorum yapın