Doğanın Kalbi Burada Atıyor: Muhteşem Güzelliğiyle Ayder Yaylası

Photo of author

By Bilgio.Net

Ayder yaylası, eşsiz doğası ve nefis manzarasıyla Türkiye’nin yayla turizminde önemli bir yer tutuyor. Kış gelip yayla beyaz örtüye büründüğünde, nostaljik görünümlü ahşap evler mükemmel kompozisyonlar oluşturuyor.

Çevresindeki ormanlarla kusursuz bir âhenk sergileyen Ayder Yaylası, güzelliğiyle mest eden şelalelere, çiçeklere, envâiçeşit bitkiye ev sahipliği yapıyor.

1990’larda turizm bölgesi ilan edilen Ayder Yaylası, 1350 metre yükseklikte konumlanıyor. Yaylanın turizme açılmasından sonra bu bölgede yoğunluk göstermeye başlayan Ayder otelleri, buraya gelen tatilcilere konforlu bir konaklama deneyimi yaşatıyor.

Her Mevsim Ayrı Güzel: Büyüleyici Ayder Yaylası

Ayder tatil denilince akla gelen ilk yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Olağanüstü güzelliklere ev sahipliği yapan Ayder Yaylası, tabiatın cömertliğini gözler önüne seriyor.

4 mevsim konuklarını farklı manzaralarla ağırlayan bu yayla, yılın her döneminde başka sürprizlerle ziyaretçilerini mutlu ediyor. Yaz mevsiminde gelenler, yaylanın serinletici havasıyla ferahlarken; kış mevsiminde burada olmak, bambaşka bir kar keyfi yaşamaya imkân tanıyor.

Karadeniz’in incisi olan Ayder Yaylası, Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesine 19 km uzaklıkta bulunuyor. ‘Türkiye’nin yeşil cenneti’ olarak da nitelendirebileceğimiz bu yayla, tertemiz havasıyla ciğerlere, tarifsiz manzrasıyla gözlere bayram ettiriyor.

Doğa ve sağlık turizminin gözde mekânları arasında yer alan bu yayla, dağcılıkla uğraşanların da ilk adreslerinden biri.

Ladin ve kayın araçlarıyla kaplı olan bu yayla, kaplıcaları ve leziz balı ile kendinden söz ettiriyor.

Birbirinden güzel ahşap yayla evleri, dereleri, uçsuz bucaksız yeşiliyle göz kamaştıran yayla, misafirlerini dış dünyadan soyutluyor.

Yaylayı çevreleyen Kafkas gülleri ve bal ormanları da buraya ayrı bir ambiyans katıyor. Rize’nin gözbebeği olan Ayder tatil için en uygun destinasyonlardan biri olarak popüleritesini her zaman koruyor.

Diğer taraftan bu yayla, çeşitli festival ve etkinliklere de sahne oluyor. Motosiklet ve bisiklet gezilerinin de yapıldığı yaylada upuzun parkurlar macera severlere hitap ediyor.

Ayder Yaylası’nda piknik yapmak da bir başka oluyor. Mis gibi havayı soluyarak, göz alıcı manzaranın seyrine dalarak piknik yapmanın tadına paha biçilmiyor.

Kaçkar Dağları, Gelin Tülü Şelalesi, Fırtına Deresi-Fırtına Vadisi gibi yerler de burada görülmesi gereken diğer güzelliklerden bazılarını oluşturuyor. Zile Kalesi ve Rize Müzesi gibi yapılar ise Ayder’in tarihi dokusuna renk katıyor.

Bol bol oksijen depolayabileceğiniz, hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirecek olan bu yaylada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız muhakkak!

 

 

 

Yorum yapın