Afrika Sardunyası Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Afrika Sardunyası Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Umckaloabo

Bilimsel Adı : Pelargonium sidoides

Afrika Sardunyası Nedir ?

Vatanı Güney Afrika olan bu bitki, uzun bir süredir geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

Afrika Sardunyasının Kullanım Şekli

Erişkinlerde bronşitte 30 damla veya 10-30mg tabletlerden yedi gün günde 3 kez, boğaz ağrısı ve anjinde 7-12 yaş arası çocuklarda günde 3 kez 20, 6 yaş atında günde 3 kez 10 damla kullanılması önerilmektedir. Bazı çalışmalar çocuklarda tabletlerin etkili olmadığını göstermiştir.

Afrika Sardunyasının Faydaları Ve Etkileri Nelerdir ?

Umkaloba özütü grip, sağuk algınlığı, bronşit, sinüzit, anjin ( boğaz ağrısı ), viral enfeksiyonlara bağlı burun akıntısı ve farenjit olgularında etkilidir. Bakterilere karşı etkilidir.

Umkaloba özütü, bağışıklık sistemini güçlendirir, virüslere, bazı bakterilere karşı etkilidir, antioksidatif özelliklerine sahiptir. Balgam söktürücü etkileri de bildirilmiştir.

Afrika Sardunyasının Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Bağışıklık sisteminin daha fazla çalışmasını sağladığı için multipl skleroz (MS), sistemik luğus eritematoz (SLE), romatoid artrit (RA) gibi bağışıklık hastalığı olanların kullanmaması önerilir.

Ağızdan iki hafta ve daha az kullanımı emniyetli ise de daha uzun süreli kullanımı hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Bazı kişilerin midesine dokunabilir, bazılarında alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

 

Yorum yapın