Agave-Sabır , Sabır Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Agave-Sabır , Sabır Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Bilimsel Adı : Agave

Agave-Sabır Otu Nedir ?

Anavatanı Meksika, Güney Amerika’nın tropikal bölgeleri ve ABD’nin güney batısıdır. İki yüzden fazla cinsi olan Agavenin en çok üretilen cinsleri Agave americana, Agave attenuata, agave tequilana’dır. Görünüşü Aloe veraya benzer Kaktüse benzemekle birlikte kaktüs değildir. Agave americana’ya İngilizce’de çok geç çiçek açtığı için ‘’ century plan ‘’ denmektedir.

Agave tequilana veya Agave azul ( mavi agave)’den Meksika rakısı tekila, Sisal sabırından ( Agave sisalana) sisal denen lif elde edilir. Agave bitkisi Aztek’ler için et, içecek, giysi ve kalem, iğne, iplik demekti.

Agave’nin çiçekleri, yaprakları, gövdesi ve özsuyu yenilebilir. Agave nektarıveya şurubu agave tequilanave agave salmiana ve diğer bazı agave cinslerinden ticari olarak üretilmektedir. Agave şurubu baldan daha tatlı ve suludur. Sağlıklı tatlandırıcı dense de çok yüksek fruktoz içerdiğinden insülin rezistansı ve trigliserid düzeylerinde yükselmeye sebep olma olasılığı yüksektir. Yaprağından yapılan çay kabızlık ve bağırsak gazına iyi gelir. İdrar söktürücü etkiye de sahiptir. Kökünden yapılan çay veya tentür arttritte eklem ağrıları için kullanılmıştır.

Sabır Otu’nın İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Fruktooligosakkaridler( oligofruktanlar ) ve çözünmez diyet lifinden yüksektir. Yaprakları saponinler, kantalasaponin-1 içerir.

Sabır Otu’nun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Dallı fruktanları olası prebiyotik etki gösterir ve bağışıklığı güçlendirir. Antienflaatuvar etkiye sahiptir. Kantalasaponin-1’in kulak ödemini giderdiği bildirilmiştir.

Sabır Otu’nun Zararları Ve Dikkat Edilecek Noktaları

Glisemik indeks yükü çok yüksektir. Şeker hastaları ve kan şekeri 95 mg/dl’nin üzerinde olanların kullanması uygun değildir. Birçok türlerinin suyu kontak dermatite sebep olur. Elli farklı tıbbi bitkinin yan etkisini araştıran bir çalışma agave’yi yan etkileri az olanlar grubunda değerlendirilmiştir.

Yorum yapın