Afrika’nın En Güney Ucunun Adı Nedir ?

Bu zamana kadar herkes Ümit Burnu olarak bilse de aslında gerçek öyle değildir.

Ümit Burnu yakınlarında bulunan Cape Town’da yaşayan insanlar gelen ziyaretçilere bunu sürekli açıklamak zorunda kalıyor. Afrika kıtasının en güney ucu Ümit Burnu’ndan daha az ünlü olan Agulhas Burnu’dur. Agulhas Burnu, Ümit Burnu’ndan yaklaşık olarak 150 kilometre daha güneydoğusunda yer almaktadır.

Peki Ümit Burnu neden bu kadar önemli ve ünlü hale geldi. Bunun nedeni denizciler için psikolojik bir önem taşıdığı içindir. Uzakdoğu’ya doğru giden denizciler Afrika’nın bu batı sahilinden uzun süre güney tarafına gidildikten sonra  denizciler bu noktaya geldikten sonra güneye değil de, doğuya ilerlemeye başlarlar.

Bir diğer nedeni ise buraya verilen isim pazarlamanın ilk örnekleri arasında yer almasıdır.

Ümit Burnu’nu ilk keşfeden denizci olan Portekizli Bartelmi Diyaz (1451-1500), çok tehlikeli bir yolculuk gerçekleştiren ilk Avrupalı denizci oldu ve Afrika’nın en güney noktasına Cabo das Tormentas (Fırtınalar Burnu) adını verdi. Yalnız Portekizli denizciye bu işi veren Portekiz Kralı II. John (1455-1495), diğer denizcilerin bu isimden korkmamaları ve bu yolu yeni ticaret yolu olarak benimsemeleri için Portekizli denizci Diyaz’ın koymuş olduğu ismi geçersiz saydı ve ismini Cabo Boa Esperança (Ümit Burnu ) olarak değiştirme kararı verdi.

Agulhas Burnu da aynı derecede korkutucu bir burundur. Bu isim dilimizde İğne Burnu anlamına gelmektedir. Buraya bu ismin verilmesinin nedeni suların altında yer alan altı sivrilmiş kayalıklar ve resiflerle kaplı olmasından kaynaklanmaktadır. Gemiler mezarlığı olan bu bölge gemi enkazlarının bulunduğu bir müzeyi andırmaktadır.

Sivri kayalıkların ve resiflerin olmasından dolayı tecrit edilmiş bir bölge konumuna gelen bu burunda zengin bir vahşi yaşam hüküm sürmektedir. Bu sahil şeridinde soyu tükenmekte olan mikro-kurbağa ve Agulhas Tarlakuşu’na ev sahipliği yapmaktadır. Burada bulunan tarlakuşunun özelliği, çiftleşme esnasında gürültülü bir şekilde kanat çırpmaktadır.

Mayıs ve ağustos ayları arasında sahilin açıklarında göç etmeye hazırlanan milyarlarca Güney Afrika sardalyesi ile dolup taşmaktadır.

Agulhas Burnu, 340 490 580 güney enlemi ile 200 00’ 12’’ doğu boylamında yer almaktadır. Agulhas Burnu Atlas ile Hint okyanusunu arasındaki resmi ayrım noktası olarak kabul edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here