Akü bitmesi nasıl anlaşılır

Photo of author

By Bilgio.Net

Aracın çalışması dahil olmak üzere elektronik olarak kullandığımız birçok ekipmanın doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan önemli parça aküdür. Motorun yanında yer alan bu ekipmanın belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Araç çalıştığı sürece kendisini şarj etmesi ile uzun süreler boyunca kullanılabilir. Ancak bunun belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Gerekli şartlar oluşması halinde akülerin genelde 2-3 yıl arasında kullanıldığına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu süre dolduğunda akünüzü değiştirmeniz gerekmektedir. Eskiden oto sanayilerde aküler tekrar şarj edilerek yenisi takılmadan kullanılmaya devam ediliyordu. Ancak günümüzde hala devam etmekte olan bir uygulama olsa da birçok sürücü artık bu yöntemi tercih etmiyor.

Peki, araç için hayati bir öneme sahip olan bu parçanın kullanım süresi bittiğini yani artık arabalar için elektrik sağlayamayacağını anlamak için öncelikle uzman olmanıza gerek olmadığını söyleyelim. Bunu basit birkaç detay ile rahatlıkla anlayabileceğiniz söyleyelim. Öncelikle araca artık elektrik gelmeyecektir. Bunu kontağı açtığınızda veya ışıkları yakmak istediğinizde rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca motoru çalıştırmak için kontak anahtarını çevirdiğinizde araç çalışmak için gerekli güce sahip olmadığını anladığınız anda rahatlıkla durumu fark edebilirsiniz. Genelde bu işlem yapılırken tık diye bir ses gelecektir. Bu tık sesinin nedenini akünün ateşleme sistemine gerekli desteği göndermemsidir.

Bazen elektrik aksamında kesinti olmasından dolayı da kontağa gerekli güç iletilmeyebilir. Bu durum ile akünün bitmesi aynı olduğu için gene de bir ustaya danışmak faydalı olacaktır. Ustanın da ilk yapacağı işlem sizin gibi aküyü kontrol etmek olacaktır. Bazen akü ile motoru birbirine bağlayan kutup başlarında boşluk olabiliyor. Bu da akü sağlam olsa da motora gerekli gücün geçmemesine neden oluyor. Kutup başları da mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer gevşeklik varsa bu mutlaka tamir edilmeli ve aksam sağlamlaştırılmalıdır. Ardından tekrar kontrol edilmelidir. Sorun hala devam ediyorsa bu sefer aküde bir sorun olduğuna karar verebilirsiniz. Akünün bittiğinden emin olabilmek için kontrol edebileceğiniz bir başka sistem ise korna sistemidir. Kornolarda direkt olarak aküye bağlıdır. Eğer kornoya bastığınızda ses gelmezse sorunun aküden olduğunu aklınıza getirmeyi unutmayın.

Bu kontrollerin hepsini yaptıktan sonra akünün bitmiş olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Bu andan itibaren önünüzde iki farklı seçenek gelecektir. İlk seçeneğin bizimde tavsiyemiz olan aracınıza yeni bir akü almak olduğunu söyleyelim. Araçtan maksimum verimi almak istiyorsanız mutlaka yeni akü gerektiğini eklememiz doğru olacaktır. İkinci bir seçenek ise aküyü elektrik tamiri yapan oto sanayisinde ki bir dükkana götürerek şarj edilmesini isteyebiliriz. İlla aküyü söküp götürmenize gerek yok. Akü aracın sadece çalışmasına yardımcı olduğu için bir ara kablosu ile kutup başlarından sağlam akü ile birbirine bağlayarak çalıştırma işlemini yaparak aracınız ile sanayiye gidebilirsiniz. Gene de almanız gerektiğini veya şarj işleminin olup olmaması gerektiğini kendiniz karar vermeden önce ustanızdan tavsiye almanız iyi olacaktır.

Yorum yapın