Şanzıman yağ kaçağı tamiri nasıl yapılır

Photo of author

By Bilgio.Net

Aracın içerisinde çok sayıda önemli parçalar vardır. Bazıları dışarıdan rahatlıkla kontrol edilebilirken bazılarında bu durum için sistemi açılması gerekiyor. Çünkü şanzımanda oluşan yağ kaçağının görülmesi çok zordur. Bunun için düzenli olarak kontrol edilerek yağın eksilip eksilmediğine bakılabilir. Fark etmenize yarayan en önemli detay aracınız bir noktada dururken altında yağ izi kalması olabilir. Bu aracın bir noktasında yağ kaçağı olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Araç liftlere kaldırılarak kaçağın nereden olduğuna bakılmalıdır. Eğer kaçak şanzıman bölgesindeyse doğru şekilde tamiri yapılarak sorunun kökten çözülmesine yardımcı olunmalıdır. Bu önemli bir detaydır. Tabi sadece bu şekilde anlaşılmaz. Anlamak için bakılması gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Aks kısmında bulunan keçelerde eskime yaşanması bu kaçağa neden olur. Bu da aksın dip kısmında biraz yağ görülmesine neden olur. Şanzımanın dış kısmında bulunan contalarda yağ kaçakları olabilir, yağ tapasının ve çevresindeki kaçaklar oluşabilir, prizdirek bilyasıda kaçak olabilir. Bu kaçağın kontrol edilebileceği yerlerden bazılarıdır. Bunlara bakarak sizlerde şanzımanda yağ kaçağı olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz. Tabi bu parçaların ne olduğunu bilmiyorsanız yapmanız gereken bir ustaya giderek bakmasını sağlamak olacaktır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra kaçak tespit edilerek sorun rahatlıkla çözülebilir.

Hem manuel hem de otomatik şanzımana sahip olan araçların tamamında yağ kaçağı olabilir. Bu kaçakların temel nedeni kullanılan parçaların yıpranmasıdır. Genellikle kaçaklar keçe ve contaların eskimesi nedeniyle olmaktadır. Bu parçalar dikkatli bir şekilde kontrol edildikten sonra gerektiği parça ile değiştirmek gerekiyor. Tabi illa yağ kaçağının olmasını beklemek gerekmiyor. Önceden kontrol edilerek eskimeye yüz tuttuğu fark edildiğinde parçalar değiştirilmelidir.

Kullanıcıların bu konuda yaptıkları en büyük hata motor yağı ile şanzıman yağını karıştırmaları oluyor. Genelde şanzıman yağı diye gelen kullanıcıların birçoğunun motordan yağ kaçağı olduğunu anlamaları biraz geç oluyor. Bu iki yağ arasında görünürde bir fark yoktur. Fark kokladıktan sonra fark edilecektir. Motor yağı kokusuz ve daha siyah olurken şanzıman yağının sarımtırak ve yanma kokusuna yakın olduğu söylenebilir.

Şanzıman Yağı Değiştirilmesi

Şanzıman yağının kaçağı tespit edilip tamiri gerçekleştirdikten sonra yapılması gereken şanzıman yağının tamamlanmasıdır. Bunun için tıpa açılarak yağ eklenmelidir. Bu basit bir şekilde yapılabilecek bir işlemdir. Uzun süre yağsız kullanılan şanzımanlarda en büyük sorun vites geçişlerinde sorun yaşanmasına ve sonunda ise şanzıman sisteminin tamamıyla kullanılmaması durumu yaşanır. Fark etmenin çok zor olduğu için aracınızı kontrole gittiğinizde ustanızın bu konuda yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Şanzıman yağı değişimi basit olmakla birlikte düşük maliyetli bir işlemdir. Eğer sorun çok büyük olmasını istemiyorsanız bu işlemi en yakın servise giderek veya oto servislerden birisine uğrayarak kısa sürede yapabilirsiniz. Bu da aracınızda sorun olmasının önüne geçmenize yardımcı olacak bir durumdur.

Yorum yapın