Altın Çilek Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Altın Çilek Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir  ?

İngilizce Adı : Golden Berry, Cape gooseberry, Inca berry, Aztec berry, Giant ground cherry, Peruvian ground cherry, Peruvian cherry

Bilimsel Adı : Pyhsalis peruviana

Altın Çilek Nedir ?

‘’ İnka eriği ‘’ olarak da bilinen altın çilek, halk tıbbında kanser, astım, hepatit, dermatit ve romatizma tedavisinde kullanılmaktaysa da,  insan klinik çalışmaları ile henüz bu etkileri teyid edilmemiştir.

Altın Çilek Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Hayvan deneylerinde karbon tetraklörürün etkisinden dolayı karaciğer ve böbreği fibrozdan koruduğu gösterilmiştir. Altın çilekten elde edilen 4 beta-hidroksivithanolidin akciğer kanserinde potansiyel kemoterapötik bir ajan olarak kullanımı söz konusudur.

Altın çilek yaprak ve gövdesinin etenol ektresi bazı kanser hücre kültürlerinde sisplatin ve 5-florourasilden daha güçlü sitotoksik etkiye sahip olduğu bildirilmiştir.

Anti-enflamatuvar etkisi enfekte makrofajlar üzerinde bağışıklık destekleyici etkidir; dolaylı ya da dolaysız olarak enflamasyon belirteçlerinin salgılanmasını baskılamaktadır.

Laboratuvar modellerinde diyabet ve tansiyon tedavisini destekleyici etkileri bulunmuştur.

Altın Çilek Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar

100 gram çiğ altın çilekte 53 kcal, 11.2 gram karbonhidrat, 1.9 gram protein, 0.7 gram yağ, 36 mikrogram A vitamini eşdeğeri, 26 mikro gram lutein ve zeaksantin, 0.1 mg B1, 2.8 mg niyasin, 11 mg C vitamini, 9 mg kalsiyum, 1 mg demir, 40 mg fosfor, vithanolidler, melatonin çeşitli alkaloidler içerir. Toplam yağ içeriği tüm meyvede, çekirdekte ve etli kısmında sırayla %2, %1.8, %0.2 dir. Linoleik asitve oleik asit başlıca yağ asitlerini oluşturur. Meyvenin aromasını veren kimyasallar etil 3-hidroksioktanoat ve butil 3-hidroksibutanoattır.

Yorum yapın