Altın Mühür Otu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Altın Mühür Otu Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Golden Seal, Orangeroot, Yellow Puccoon

Bilimsel Adı : Hydrastis Canadensis

Altın Mühür Otu Nedir ? Ne İşe Yarar ?

İlk defa Amerikalılar tarafından kullanılan kuvvetli bir antiviraldır. Tozu hamur yapılıp siğillere uygulanmaktadır. Piyasada bağışıklığı arttırıcı kapsülleri bulunmaktadır.

Popüler bir bitki olan altın mühür, genelde cilt enfeksiyonlarını tedavi etmede kullanılır. Yaprağından elde edilen özütü ‘’ methicilline ‘’ dirençli Staphylococcus aureus (MRSA)’un toksin üretimi baskılar ve bu organizmaya karşı farklı mekanizmalarla etki eder. İçerdiği berberinin influenza A’dan koruduğu bildirilmiştir. Halk tıbbında eskiden altın mühür gonore, cilt sorunları ve ülserinde kullanılmıştır. Günümüzde halk arasında mide – bağırsak, idrar yolları sorunları, kanamalar, cilt, vajinit, ağız ve göz enfeksiyonlarında kullanılmaya devam edilmektedir.

Altın Mühür Otu’nun İçerdiği Bileşikler

Başlıca alkaloidi berberin, hidrastin ve kanadindir. Yer altı yumru ve köklerinde hidrastin ve berberin gibi alkaloitler, klorojenik asit içerir.

altin-muhur-otu-faydalari
Altın Mühür Otu’nun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Altın mühürün karaciğeri koruyucu etkisinin deve dikeninden daha yüksek olduğu 2011’de yayınlanmıştır. Öte yandan 2011 ve 2010’da yayınlanan çalışmalarda berberin ve metaboliti berberrubinin sıçan ve farelerde karaciğer tümörüne yol açtığı gözlemlenmiştir. Farelerler yapılan araştırmalar,  2 yıl altın mühür kökü verilmesinin kansarojen olmadığını göstermiş, fakat karaciğerde neoplastik olmayan lezyonlara rastlanmıştır.

Altın Mühür Otu’nun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Önerilen miktarlarda kısa süreli kullanımı emniyetlidir. Hafif yan etkileri mide bulantısı ve kusmadır. Gebeler ve emziren annelerin kullanması önerilmemektedir. Yeni doğanda sarılığa sebep olmaktadır. Küçük çocuklara verilmesi sakıncalıdır.

Yorum yapın