Anahtar Kelime Araştırması Nedir ve Neden Önemlidir?

Photo of author

By tahsin

Anahtar Kelime Araştırması (Keyword Research) şüphesiz arama motoru optimizasyonu için oldukça önemlidir ve kimileri için SEO çalışmalarının başlangıç noktasıdır. Anahtar kelime kavramı kullanıcıların arama motorlarında sorgu yaparken tercih ettiği kelimeler için kullanılır. Anahtar kelime araştırması ise kullanıcıların bu sorguları yaparken kullandığı ifadeleri bularak, bu ifadelerin sorguları arama niyeti, içerdiği anahtar kelimelerin aranma hacimleri, kelime zorlukları gibi konuların kapsamlı bir analizinin yapılmasıdır.

Anahtar kelime araştırmasının önemini şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Kullanıcıların sorguları kapsamında üretilen içerikler zaman ve emek tasarrufu sağlar.
 • Sorguların arama niyeti analiz edilir ve içerikler kullanıcı deneyimi için optimize edilmiş olur.
 • Hedeflenen anahtar kelimenin zorluğu ve rekabeti açısından bilgi verir.
 • Düşük rekabete sahip yüksek aranma hacimli kelimelerin tespiti ile organik trafiği arttırma şansı tanır.
 • Anahtar kelimeler için rakipler analiz edilir.

Anahtar Kelime Araştırmasının Tanımı

Anahtar kelime araştırması ile kullanıcıların arama motorlarında yaptığı sorgular anlamlandırılır ve böylece SEO stratejilerine yön verilir. SEO çalışmaları kapsamında kullanıcıların sorguları doğrultusunda doğru hedef kitle için doğru anahtar kelimeler hedeflenir ve organik trafik web sitelerine çekilir.

İlk zamanlarda anahtar kelime araştırması en yüksek hacimli kelimeleri web sitesine yerleştirmekten ibaretti. Ortaya bolca anahtar kelimenin olduğu kullanıcının arama amacına hizmet etmeyen içerikler çıkmıştı. Google, ‘’Dünyadaki bilgileri düzenleyerek herkesin erişebileceği ve yararlanabileceği hale getirmek.’’ misyonuna sahip olduğu için kullanıcılarına faydalı içerikleri sıralamayı amaçladı. Bu kapsamda bazı güncellemeler yayınladı. Örneğin, Google Panda ile kullanıcılar için kaliteli, faydalı ve özgün içerikler değerli hale geldi. Google Penguin ile ise anahtar kelimelerin fazla ve gereksiz kullanımı cezalandırıldı.

Rekabetçi Anahtar Kelime Analizi

Her alanda olduğu gibi dijital dünyada ve tabi ki anahtar kelime analizinde de rekabetçi bir ortam bulunmakta. Rekabetçi anahtar kelime analizi, rakiplerin en iyi sıralama aldığı kelimeleri belirleyerek uygun olması durumunda içeriklerinizi bu anahtar kelimeler çerçevesinde optimize etmektir. Bu rekabet ortamını ve organik trafiği etkili yönetebilmek için rekabetçi anahtar kelime analizi önemlidir.

SEO çalışmaları rekabetçi kelime analizi ile çok daha iyi bir yönde şekillenecektir. Rekabetçi anahtar kelime analizi, alanınızda farketmediğiniz fırsatları ve yenilikleri görmenizi sağlar. Böylece zamanında fark edip aksiyon almanıza olanak tanır.

SEO araçları anahtar kelime analizi için son derece gelişmiş ve gelişmeye devam etmekte. SEO araçları ile anahtar kelimeler ile ilgili şu bilgilere ve olanaklara erişmek mümkün:

 • Sıralama aldığınız organik ve ücretli anahtar kelimeler
 • Rakiplerinizin sıralama aldığı organik ve ücretli anahtar kelimeler
 • Anahtar kelimelerin SERP’teki konumları,
 • Anahtar kelimelerin aranma hacmi ve arama niyeti ile ilgili analizler
 • Tek bir anahtar kelimeyle benzer anahtar kelime kombinasyonlarIna erişme
 • Benzer anahtar kelimeleri kümeleyerek takip etme

Long Tail Anahtar Kelimelerin Önemi

Long Tail anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelime anlamına gelmektedir ve SEO çalışmaları kapsamında doğru kullanımı olumlu anlamda fark yaratmaktadır. Uzun kuyruklu kelimelerin aranma hacmi kısa kuyruklu kelimelerin aranma hacminden çok daha azdır. Çünkü kısa kuyruklu anahtar kelimeler çok geniş, belirsiz ve farklı amaçlara hizmet etmektedir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise az aranma hacmine sahip ama niş bir alana hizmet ettiği için satın alma gibi daha fazla dönüşüm elde edeceğiniz kelimelerdir.

Örneğin, sütlü tatlı satışı yapan bir mağazanın web sitesinin SEO çalışmalarını yaptığınızı düşünelim. ‘Beyaz çikolata’ araması kısa kuyruklu bir kelimedir ve arama niyeti de belirsizdir. Fakat ‘’beyaz çikolatalı yaş pasta satın al’’, ‘’beyaz çikolatalı vişneli browni tarifi’’, ‘’ilk beyaz çikolata ne zaman yapıldı’’ gibi ifadeler uzun kuyruklu kelimelerdir ve arayanların ne bulmak istedikleri açıktır. ‘’Beyaz çikolatalı vişneli browni tarifi’’ için web sitenize tarif ekleyebilir ve sıralama elde edebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması, arama niyeti, anahtar kelimelerin SERP etkisi, Long Tail anahtar kelimeler gibi konularda detaylı bilgi almak için seoart.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Tecrübeli ve dinamik bir ekipten SEO danışmanlığı almak için Seoart ile iletişime geçin!

Yorum yapın