Ankara Reel Sulama Damlama Sulama Sistemleri

Photo of author

By Bilgio.Net

Damla Sulama Nedir?

Damla sulama sistemi, tarımsal alanlarda kullanılan, bitkilerin yeterli su ve besin maddesini dozunda alabilmesi için tasarlanmış bir sistemdir. Sulama sırasında suyun filtrelerden geçirilerek ve eriyebilir gübre ile veya gübresiz bir şekilde toprağın altına veya üstüne uygulanmaktadır. Özel kurulu sistem ile suyun akar şekilde değil de damlatıcılar sayesinde damla damla akarak bitkinin özüne ulaşması sağlanır. Bu sistemde önemli olan özellik, damlatıcılar sayesinde bitkilere su ile birlikte gübrenin de doğru orantılı bir şekilde verilmesidir. Bu sayede bitkinin ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddesi su ile birlikte verilebilmektedir.

Aynı zamanda ekonomik bir sistem olması bakımından dolayı gereksiz yere su israfını da önlemeye yarar sağlamaktadır. Son teknoloji ile eklenen gübre tankları sayesinde, gübreleme işinin de ayrı olarak yapılmasına gerek bırakmayan bir sistemdir. Ayrıca akıllı takip sistemi ile cep telefonu ile kolaylıkla kumanda edilebilir.

Damla sulama
Damla Sulama Sisteminde Kullanılan Malzemeler

Son teknolojilere göre tasarlanmış olan ve oldukça su tasarrufu sağlayan damla sulama siteminde uygun ve ekonomik ekipmanlar kullanılmaktadır. Kullanılan bu ekipmanlar; Pompa, Gübre tankı, ana boru ve yan boru hattı, damlatıcı borular ile damlatıcı memeler, Basınç ölçme aparatları, su filtresi ile suyun temin edileceği kaynak gerekli olan malzemelerdir. Su kaynağına bağlanan ana boru hattı ile kurulan bu sistem sayesinde suyun bitki kökünün bulunduğu toprağın altına veya üstüne verilmesi şeklinde tasarlanır. İlk defa 1994 yılında bulunan ve kullanılan bu sistem ile bitkilerdeki verimlilik açısından doğru bir uygulama olduğu kanıtlanmıştır. Akarsu sistemine göre daha az su ile tarımsal alanda birçok sebze ve meyve bahçelerinde kullanılmaktadır.

Damla Sulama Sistemin Kullanımı ve Faydaları

Damla sulama sistemi son gelişen teknolojiler ile birlikte, su kanalına gübre tankının da eklenmesi ile daha kolay ve sağlıklı verim alınmaktadır. Suda çözülen gübrelerin, su ile birlikte bitki köklerine daha kolay ulaşması sağlanmıştır. Böylelikle tek bir aşamada hem sulama hem de gübreleme işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Damla sulama sistemin kolaylıklarından birisi de akıllı uygulama yöntemi ile çalışmasıdır. Akıllı uygulamadan kasıt yani cep telefonu aracılığı ile kontrol ve kumanda edilebilmesidir.

Cep telefonu sistemi ile ayarlanabilen bu sistem ile sulama sisteminin bağlı olduğu hat aranarak sulama sistemi başlatılıp durdurulabilir. Aynı zamanda sulama esnasındaki durum da öğrenilerek, kontrol edilebilir. Ana boru hattından geçen filtrelenmiş su ve su içinde çözülmüş olan gübreler, yan boru hattından geçerek bitki, sebze veya meyvelerin bulunduğu toprağa ulaşır. Damlalıklar sayesinde su seviyesi otomatik olarak yavaşlatılarak azalır. Damla sulama sistemi ile su tasarrufu yapılarak gereksiz su zayiatının da önüne geçilmiş olur. Damla sulama sistemi ile her türlü tarla, bahçe, tarımsal alanda hizmet veren Reel Sulama bu alanda hizmet veren ve faaliyet gösteren önde gelen firmalardandır.

Damla sulama sistemi ile ilgili gerekli olan tüm ihtiyaçları uzman ekipleri ile sağlamaktadır. Sağlıklı ve verimli bitki yetiştirmek için bitkilerin ihtiyacı olan su ile her türlü besin maddesinin doğru orantıda ulaştırılması çok önemlidir. Doğru bir sulama sistemi ile hem zaman, hem fazla iş gücü hem de fazla su israfından kurtulmak adına teknolojinin bütün imkânlarından yararlanmada katkılar sağlar. Reel sulama, Sulama öncesi ve sonrası gerekli olan inceleme, hizmet ve sulama sisteminde kullanılan malzemeler için garanti vermektedir.

Yorum yapın