Antiemetik nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Antiemetik , kusma ve mide bulantısını önlemek için kullanılan ilaç grubuna verilen isimdir.

Farklı antiemetik ilaçlar farklı reseptörler üzerinde etkilidir. Bazısı periferal bir etkiye, merkezi sinir sistemi üzerinde bir etkiye, bazısı da her ikisi üzerinde etkiye sahiptir.

Antiemetik ilaçlar aşağıdaki şikayetler için kullanılır

  • Sebebi bilinmeyen bulantı ve kusma şikayetleri
  • Kemoterapi kaynaklı mide bulantısı
  • Vertigo, vestibüler nörit , Ménière hastalığı  kaynaklı mide bulantısı
  • Yol tutması
  • Gastrointestinal motilite bozukluğu (örneğin, diyabetik gastroparezi nedeniyle )
  • Ameliyat sonrası mide bulantısı ve kusma

Antiemetik ilaçlar ve etki alanları

Prochlorperazine:Postrema kökenli antiemetik etkisi vardır. Psikoz tedavisinde ve hamilelikte mide bulantısında kullanılır.

Domperidon:Postrema kökenli antiemetik etkisi vardır. Prokinetik etkisi vardır. Bağırsak hareketliliğini artırarak mideyi boşaltır. Ameliyat sonrası mide bulantısı, diyabetik mide bulantısı ve hamilelik mide bulantısı için kullanılır.

Metoklopramid:Postrema kökenli antiemetik etkisi vardır. Prokinetik etkisi vardır.Bunlara ilave gastrik kasılmaları artırarak midenin çabuk boşalmasını (yiyeceklerin mideden bağırsağa geçmesi) sağlar. Ameliyat sonrası mide bulantısı, diyabetik mide bulantısı ve hamilelik mide bulantısı için kullanılır.

Ondansetron:Merkez etkili antiemetik etkiye sahiptir. Bağırsaklardaki otonom sinirleri etkiler. Kemoterapi kaynaklı mide bulantılarında kullanılır.

Skopolamin:Postrema kökenli antiemetik etkisi vardır. Vestibüler sistemde etkisi vardır. Bağırsakların otonom sinirlerini etkiler. Araba tutması kaynaklı mide bulantıları için kullanılır.

Meclizin ,dimenhidrinat: Merkezi sinir sistemini etkiler. Antihistaminik ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Hamilelikteki mide bulantılarını engeller.

 

Yorum yapın