Arçelik kombi e10 hatası

Photo of author

By Bilgio.Net

Yeni nesil kombilerde bilgi ekranına yaşanan sorunla ilgili arıza kodu gelmektedir. Arçelik kombi e10 hatası alıyorsanız bu kombideki su basıncının azaldığını ifade eder ve genellikle servis çağırmadan bu sorunu halledilebilirsiniz.

Arçelik kombi e10 hatası ne demek ?

Kombi kış konumunda çalışırken su basıncı 1 bar ile 2 bar arasında olmalıdır. Bu basıncın altına düşerse kombi çalışmayacak, peteklere sıcak su vermeyecektir. Kombiye su eklenip gösterge 1 barın üzerine çıkınca genellikle sorun çözülmektedir.

Kombide su basıncının az olması kadar fazla olması da istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden su eklerden vanayı hassas bir şekilde çevirmek ve bir taraftan da göstergeyi gözle takip etmek gerekir. Su eklemeyi bıraktıktan bir iki saniye sonra da gösterge yükselebileceği için gösterge 1 ila 1,5 bar olunca derhal su verilmesi kesilmelidir.

Eğer kombiye gereğinden fazla su basılırsa fazla suyun tahliye edilmesi gerekir. Suyu eklerken, boşaltırken veya basıncı ayarladıktan sonra yeniden kombiyi çalıştırırken bazı sorunlar yaşanabilmektedir.

İlk sorun su ekleme vanasının nerede olduğunu bilememektir. Su ekleme vanasının şekli, yeri ve rengi Arçelik kombinin modeline göre değişmekle birlikte genellikle kombinin alt tarafında aşağıdaki temsili resimde mavi ile gösterilen vanadır. Bu vanayı saat ibresinin tersi yönünde (mutfaktaki musluğu açar gibi) çevirerek açabilir, saat ibresi yönünde çevirerek kapatabilirsiniz.

Su eklerken kombi açık mı olsun, kapalı mı olsun insanlar tereddüt etmektedir. Kombinin açık veya kapalı olması fark etmemektedir.

Su ekleme vanasının hangisi olduğunu bilemiyorsanız kombinin kullanma kılavuzuna bakmanız veya servisi telefonla arayarak sormanız gerekmektedir. Hala emin değilseniz ve bu vananın yerini deneme yanılma yoluyla bulmak istiyorsanız vanayı çok hassas çevirmeniz ve çevirince su sesi geldiğini duymanız gerekir. Bu esnada göstergeyi de kontrol etmelisiniz. Vanayı çevirmeye başlayınca göstergede hemen etkisi görülecektir.

Eğer kombiye fazla su bastıysanız, bu suyu boşaltmanız gerekir. Tahliye vanası genellikle banyoda bulunmaktadır. Bir kişi kombinin başında su basıncı göstergesini izlerken diğeri tahliye vanasını açıp suyu boşaltmalı ve aralarında haberleşmelidirler.

Su basıncı ayarlandıktan sonra e10 hatası çözülmüş olacaktır. Kombi hala çalışmıyorsa reset atmak gerekir. Bunu reset düğmesine 3 saniye basarak yapabilirsiniz. Bazen reset atmak için reset işlemini 2 veya 3 kere yapmak gerekebilmektedir.

Yukarıdaki işlemler yapılınca Arçelik kombi e10 hatası düzelecektir. Bu konuda yaşanabilecek olumsuzluklar şunlardır:

  1. Doldurma musluğunun kırılması,
  2. Doldurma musluğunu çevirince su sesi gelmemesi, basıncın değişmemesi,

Bu tür sorunlar olursa servis çağırmak gerekir.

Arçelik kombi e10 hatası neden olur ?

Suyun dolaştığı bölge kapalı bir sistemdir. Yani teoride su eksilmesi yaşanmaması, dolayısıyla da su basıncının eksilmemesi gerekir. Fakat pratikte su belli bir sürede azar azar eksilir.

Senede bir veya iki kere e10 hatası almak normal bir durumdur. Fakat haftada veya ayda bir kere su basıncını tekrar ayarlamak gerekiyorsa kombi ve tesisatın incelenmesi gerekir.

Yorum yapın