Area araştırma şirketi kimin

Photo of author

By Bilgio.Net

Area araştırma şirketi kimin, sahibi kim, hangi partiye yakın ?

Seçime kısa bir zaman kala anket savaşları başlar. Bu dönemler yeni anket şirketlerinin kurulduğu, araştırma şirketlerinin ekmek yedikleri, aylardır, yıllardır tabiri caizse üzeri tozlu şekilde kalan anket çalışmalarının gün yüzüne çıkarıldığı zamanlardır.

Area araştırma şirketi üzerine küçük bir inceleme yaptık. İnternet sitesi areaarastirma.com un domaini 20 Kasım 2006 yılında satın alınmış.

Geçmiş internet verileri incelendiğinde internet sitesine veri yükleme sıklığının az olduğu 2018 yılı başlarında yoğunlaşma olduğu görülmektedir.

areaarastirma.com un iletişim kısmında adres ve telefon bilgileri yer alıyor ancak sahibi kim, bu güne kadar ne yapmış gibi detaylı bir veri göremedik. Referanslar kısmında ise sadece logolar var, referans detaylarını göremedik.

Area araştırma şirketi hakkında internet sitesi araştırmamız şirketin kuruluşu çok yeni olmasa da etkinlik, yaygınlık ve bilinirlik açısından biraz daha yol alması gerekiyor.

Area araştırma şirketi kimin ?

Area araştırma şirketinin kurucusu ve müdürü Murat Karan. Murat Karan daha önce ANAR ve Pollmark araştırma şirketlerinde çalışmış 2008 yılından itibaren Area araştırma şirketinin başında bulunuyor.
Sektörde oldukça deneyimli biri.


Area araştırma şirketi hangi partiye yakın ?

Artık haber organları dahil herkesin bir tarafı var. Araştırma şirketlerinin bir tarafa meyilli olması gayet doğal karşılanıyor.
Bu konuda araştırma şirketleri üç gruba ayrılıyor:
1)Anketleri sipariş üzerine sırf propaganda maksatlı hazırlayanlar. Bunlar bir tarafı ciddi kayırıyor, araştırma yapmıyor resmen sabunluyor.
2)Parayı veren düdüğü çalar tarzı araştırma şirketleri. Bunların hangi tarafta olduklarının bir önemi yok. Kendilerinden ne isteniyorsa onu veriyorlar.
3) Hükümet veya muhalif olsun “insaf” çizgisini koruyanlar.

Area araştırma şirketinin 3. gruba dahil olduğunu düşünmekteyiz.

Yorum yapın