Argan Nedir ? Argan Faydaları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Argan Nedir ? Argan Faydaları Nelerdir ?

İngilizce adı Argan,bilimsel adı ise Argania spinosa’dır.’’Hayat Ağacı’’ da denen Argan anavatanı Fas’tır.Argan koruları 120-450 yıl yaşayabilmektedir.Argan ağacı islah ve özel bir bakım gerektirmez.

Argan ağacı meyvesinden elde edilen Argan Yağı besleyici,kozmetik ve tıbbi özelliklere sahiptir.Kozmetikte ‘’Moroko/Fas yağı’’ olarak da bilinir.Kozmetik veya yemeklik olsun,Virgin argan yağı,argan meyvelerinin soğuk presi ile üretilir.Argan yağı,yağ asidi içeriği yönünden zeytin yağına benzemektedir ve benzer maksatlarda kullanılmaktadır,fakat zeytin yağından çok daha pahalıdır.Argan yağı yüzlerce yıldır kullanılmaya devam edilmektedir.Eskiden beri kalbi koruyucu olduğu ve cilt sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.

argan yağı

Argan Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Argan kanser,kardiyovasküler hastalıklar ve obeziteyi önleyicidir ve diyetle düzenli alınması kolesterol ve trigleserid düzeylerini düşürebilmektedir.Fonsksiyonel bir gıda olarak kan şekerini ve basıncını düşürücü etkilere sahip olduğu bulunmuştur.

Mide sıvısındaki pepsini arttırarak sindirimi kolaylaştırır.Arga yağı romatizmal durumlar ve artritte faydalıdır.Hücre çoğalmasını önleyerek ve apoptozu başlatarak kanser tedavisinde yeni stratejilerin geliştirilmesini vaat edebilir.Dahili ve harici kullanımı vücut direncini arttırır.

Argan Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

argan

Argan yağı oleik asit (% 42,8),linoleik asit(%36,8),palmitik asit (% 12),stearik asit (& 6),linolenik asit (% 0,5), E vitamini,fenoller (Kafeik asit,oleuropen,vanillik asit,tirozol,katekol,resorsinol,epikatekin),karotenler,skualen içerir.İçerdiği nadir bitki sterolleri ( şottenol,spinasterol) başka yağlarda bulunmamaktadır.

Argan meyvesinin taze ve kurutulmuş etli kısmının uçucu yağında kamfor başlıca kimyasal olarak saptanmıştır,taze argan meyvesinde ayrıca sineol,borneol,kurutulmuşunda metilbutanoik asit saptanmıştır.

Yorum yapın