Arjin ne demek

Photo of author

By Bilgio.Net

Çocuğuna Arjin ismini koymak isteyenler bu kelimenin hangi dilde olduğunu ve ne manaya geldiğini merak etmektedirler. Henüz kendi ismini belirleme iradesine sahip olmayan yeni doğmuş bebeğe daha sonra onun da memnun kalacağı bir isim koymak gerekir.

Arjin ne demek

Son yıllarda bazı kız veya erkek çocuklarına “Arjin” ismi koyulmaya başlanmıştır. Sözlüğe baktığımızda ne Türkçe’de ne de Kürtçe’de böyle bir kelimenin var olmadığını gördük. Bazı kaynaklar Arjin kelimesinin Farsça olduğunu ileri sürse de Farça’da “Arjin” diye bir okunuş bile yok.

Araştırmalarımızda “Arjin” ismini daha çok Kürt kökenli vatandaşlarımızın isim olarak koyduğunu fakat bu ismin popüler olmadığını gördük. Konuşulan Kürtçe’de kullanılan bir kelime değil. Bu nedenle bazı internet sitelerinin  “Arjin” kelimesini “hayat ateşi” manasına geldiğini iddia etmeleri çok da doğru değil. Çünkü “Sen benim hayat ateşimsin” veya “Hayat ateşi söndü” cümlelerini Kürtçeye çevirmek isterseniz Arjin kelimesini kullanmazsınız.

Peki “Arjin” ne demek ? Google translate’e göre “En önemli kimse” manasına geliyor. Çoğu dilde benzer telaffuz edilen kelimeler var. Sanskritçe ’den İngilizce’ye kadar çeşitli dillerde benzer kelimeler var ama bunların anlamları farklı. Dolayısıyla “Arjin “ kelimesi tam olarak nedir bilemiyoruz. Bununla birlikte bazı şive ve alt dillerde bu söylenişin bir anlamı olsa gerek.

Arjin ismi Kuran’da geçiyor mu?

Arjin ismi kuran’da geçmiyor. Çünkü Kuran Arap diliyle yazılmış.

Arjin ismini bebeğe koymak caiz mi ?

Bulunduğunuz yörede “Arjin” isminin güzel bir anlamı var ise bebeğe koyabilirsiniz. Bu ismin ne manaya geldiğini bilmiyorsanız, bebeğinize bu tür isimler koymayınız. Zira isim anlamları ile ilgili internet siteleri bazen isim manalarını kafalarından uydurmaktadır.

Yorum yapın