Armenak Shahmuradyan Kimdir ?

Armenak Shahmuradyan diğer adı Daron olan Ermeni asıllı Opera sanatçısı ve Tenordur.7 Nisan 1878 yılında o zamanlar Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Muş ilinde dünyaya gelmiştir.Komitas tarafından kurulmuş olan Ermeni Ulusal Müzik Okulu’nun en önemli temsilcilerinden bir tanesidir.

Armenak Shahmuradyan,Komitas ile beraber Echmiadzi Ruhban okulunda beraber okudu.Buradan mezun olduktan Paris Müzik Konservatuarı’nda eğitim hayatını devam ettirdir.Paris Müzik Kanservatuar’ında bulunan İspanyol kökenli besteci olan Pauline Viardot’un sınıfından 1910 yılında mezun oldu.

Yine aynı zamanda yani 1910 yılında Grand Opera sahnesinde klasik bir Alman Efsanesi olan Faust ile opera dünyasına adımını atmıştır.Bu gösteriden sonra Dünya’nın çeşitli ülkelerinde konserler vererek hızlı yükselişine devam etmiştir.Konser verdiği ülkelerin başında Amerika,İngiltere,İran,Belçika ve Hindistan gelmektedir.Armenak Shahmuradyan’ın en çok bilinen Ermenice şarkılarından bazıları şunlardır;

  • Krunk
  • Antuni
  • Garun A
  • Hayastan
  • Kilikia

1930 yılına kadar Paris’te yaşan Armenak Shahmuradyan,1939 yılında Paris’te bulunan bir psikiyatri kliniğinde hayatını kaybetmiştir.Arkasında yüklü miktarda mal varlığı ve taşınmazlar bırakan Armenak Shahmuradyan’ın mirası hakkında henüz bir gelişme bulunmamaktadır.

Armenak Shahmuradyan’ın Mirası Ne Oldu ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Armenak Shahmuradyan ölümünün ardından arkasında yüklü miktarda para ve taşınmazlar bıraktı.Öldükten sonra bütün mirası kızı olan Evelyn Matilda Shahmuradyan’a kalmıştır.

O zamanlardan günümüze kadar gelen mirasın günümüzdeki varisleri ise dokuz kardeş olan Bağçıvan Ailesi’dir.2005 yılına veraset davası açan Bağçıvan Ailesi bu davayı kazanarak Shahmuradyan’ın mirası üzerinde hak sahibi olmuşlardır.Ama veraset davalarını kazanmalarına rağmen Bağçıvan ailesinin eline henüz 1 kuruş bile para geçmemiştir.

Bağçıvan Ailesi’nin fertlerinden edindiğimiz bilgiye göre bunun sebebi o dönemde miras davasını yürütmekte olan avukatın kendilerinden almış olduğu vekalet ile usulsuzlük yapmış olmasıdır.Aile fertlerinin söylemiş olduğu Erkek kardeşlerinin avukat ile bir olup mirası diğer kardeşlerinden saklamış olduğudur.Kendilerine böyle bir miras yok varsa bile ufak meblağlarda ve zaman aşımı nedeniyle ortada somut bir şey yok denilmiştir.

Aşağıda bulunan Bağçıvan Ailesinden edindiğimiz dökümanlar sayesinde mal varlığının ve taşınmazlarının boyutlarını sizlerde görebilirsiniz.Hala üzerinde avukatların çalıştığı bu miraz davasında henüz bir aşama kaydedilmemiştir.Belki bizim sayemizde bu miras olayı gün yüzüne çıkar ve aydınlanır.

 

0001                                0002

6 YORUMLAR

  1. hersey bu kadar acık ve net ortadayken aile neden mirası alamıyormus onu anlamadım belgede gecen meblalar dogruysa savas cıkartır herhalde 🙂

  2. Bizim sayemizde diyorsun söylermisin bu evrakın diyer sayfaları nerede 10 yıldır niye göstermiyordu o uyanık şimdi paylaşıyor sorarmısın bu işin neresinde…?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here