10

Otomobil Aküsüne Güç Verin

Direksiyon arkasına geçer de akünün ‘’ sizlere ömür ‘’ olduğunu fark ederseniz ve etrafta da cereyan aktarma kablosu ile aracınızı çalıştıracak biri yoksa, akünün içine iki tane aspirin tableti atarak motoru işletmeyi başarabilirsiniz. Aspirindeki asetilsalisilik asit aküdeki sülfürik asitle birleşip son bir ateşleme sağlayabilir. Fakat, bu yöntem başarılı olsa bile aküyü derhal tecrübeli bir tamirciye göstermeniz gerekir.

 

9

Ter Lekelerini Çıkarın

Şık bir beyaz gömlekten ter lekesini çıkarma konusunda bütün ümidinizi yitirmeden önce şunu deneyin. İki aspirin tabletini ezin ve 100 ml ılık suda eritin. Giysinin lekeli kısmını bu suyun içinde 2-3 saat bekletin.

8

Saça Eski Rengini Kazandırın

Eğer saçlarınızın rengi açıksa, klorlu bir havuzda yüzmenin saç renginiz üzerinde görülebilir ve çoğunlukla kötü bir etkisi olur. Bir bardak suda altı ile sekiz tablet aspirin eriterek saçınıza eski rengini verebilirsiniz. Karışımı saçınıza iyice yedirin ve 10-15 dakika bekleyin. Çalkalayınca yeşilimsi görüntünün gitmiş olması gerekir.

7

Kepeği Önleyin

Pullanan baş derisini kontrol altında tutmak için iki aspirin tabletini iyice ezip saçınızı yıkadığınız zaman kullandığınız miktarda normal şampuana katın. Saçları şampuanladıktan sonra 1-2 dakika bekleyin, sonra iyice çalkalayın ve bir kere de aspirinsiz normal şampuanla yıkayın.

6

Ayak Nasırlarını Tedavi Edin

Ayaklarınızdaki sert nasırları yumuşatmak için beş veya altı aspirin tabletini toz haline getirin. Tozu ½ çay kaşığı limon suyu ve ½ çay kaşığı suyla karıştırıp bir bulamaç elde edin. Bunu nasırların üstüne sürün, ayaklarınızı ılık bir havluyla sarın ve naylon torbayla örtün. Sonra ayakları en az 10 dakika yüksekte tutun; torba ve havluyu çıkarın ve yumuşayan nasırı ponza taşıyla törpüleyin.

5

Koparılan Çiçeklerin Ömrünü Uzatın

Çiçekleri vazoya koymadan önce bir tablet aspirini toz haline getirip suya atın. Çiçeklerin ömrünü uzatmak için vazodaki suya atabileceğiniz diğer malzemeler, multi vitamin tabletleri, bir çay kaşığı çay, bir tutam tuz ve kabartma tozu ve hatta bakır para olabilir. Ayrıca, mümkünse vazodaki suyu her gün değiştirmeyi ihmal etmeyin.

4

Bahçenize İlk Yardım Sağlayın

Aspirin yalnız sizin için değil, bahçe için, bahçe için de gerekli bir ilk yardım malzemesidir. Bazı bahçıvanlar aspirini toz haline getirip bitkilerin kök salması için veya suda eritip topraktaki mantar hastalığını tedavi etmek için kullanırlar. Yalnız, bitkilerin etrafında aspirin kullanırken dikkatli olun fazla aspirin yeşil bitkileri yakabilir veya başka bir zarar verebilir. Genellikle toprakta kullanılan doz 1 litre suda yarım veya bir aspirin tableti olmalıdır.

3

Sivilceleri Kurutun

Ergenlik çağını geçmiş olanlarımızda bile ara sıra sivilce çıkar. Bir aspirin tabletini ezin ve az suyla nemlendirin. Elde ettiğiniz bulamacı sivilceye sürün ve sabunlu suyla yıkamadan önce bir-iki dakika bekleyin. Bu, kızarıklığı azaltır ve sivilcenin batmasını giderir. İyileşme olmazsa, sivilce geçinceye kadar bu tedaviye devam edin.

2

Giysilerden Yumurta Lekelerini Çıkarın

Yumurtanın alabildiğiniz kadarını alın ve bıraktığı lekeyi sünger ve ılık suyla temizlemeye çalışın. Hiçbir zaman sıcak su kullanmayın, çünkü yumurta pişer ve katılaşır. Bu yaptıklarınız lekeyi tamamen çıkarmazsa, krem tartar ve sudan bir bulamaç elde edin ve bir aspirini ezip buna katın. Bulamacı lekenin üstüne sürün ve 30 dakika bekleyin. Ilık suda iyice durulandıktan sonra yumurta lekesinin çıkmış olması gerekir.

1

Böcek Isırması veya Sokmasında Duyulan Acıyı Giderin

Sivrisinek veya arının soktuğu yeri ıslatıp üstünü aspirinle ovarak iltihaplanmasını önleyin.

DİKKAT : Arı sokmasına karşı alerjiniz varsa arı soktuktan sonra zor nefes alıyor, karnınız ağrıyor veya mideniz bulanıyorsa, derhal tıbbi müdahele gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here