Avokado Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Avokado Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Avocado, alligator pear

Bilimsel Adı : Persea Americana

Avokado Nedir ? Avokado Hakkında Bilgi

Anavatanı Meksika ve Orta Amerika’dır. M.Ö. 10,000 yıllarında tüketildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

Avokado Besin Değeri ve İçerdiği Maddeler Nelerdir ?

Avokadonun bir porsiyonu 30 gram olarak kabul edilmektedir. Ortalama 68 gram olan yarım avokado, 4.6 gram diyet lifi, 0.2 gram şeker, 345 mg potastum, 5.5 mg sodyum, 19.5 mg magnezyum, 46 mikrogram A vitamini, 271 mikrogram lutein ve zeaksantin, 6.0 g C vitamini, 1.3 mg E vitamini, 14 mikrogram K1 vitamini, 40 mg folat, 0.2 mg B6, 1.3 mg niyasin, 1.0 mg pantotenik asit, 0.1 mg riboflavin, 10 mg kolin, 185 mikrogram lutein/zeaksantin, 57 mg fitosteroller, 6.7 g yüksek tekil doymamış yağ asitleri, 114 kcal içerir. İçerdiği  aifatik asetogeninlerin kansere karşı etkileri araştırma aşamasındadır.

avokado-faydalari
Avokado’un Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Bir haftalık avokadodan zengin bir diyetin kan kolesterolünü % 17, LDL – kolesterolü % 22, trigliseridi % 11 düşürdüğü gösterilmiştir. 2013 yılında yayınlanan topluma dayalı bir çalışma avokado tüketiminin daha iyi bir beslenme kalitesi sağlamasının yanı sıra, metabolik sendrom riskini azalttığını göstermiştir. Bilimsel çalışmalar, şu an için kullanılmayıp atılan avokado çekirdeğinin kolesterol ve kan basıncını düşürücü, enflamasyon ve diyabeti tedavi edici, böcek kovucu, mantar ve bakteri öldürücü özelliklere sahip olduğunu bildirmiştir.

Halk tıbbında ” avokado kökü kabuğu ” kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Alken kalton ( 4-hidroksi-5-metilen-3-undesiklidendihidrofuran-2 (3H) – on) tümöre karşı hücreleri uyardığı saptanmıştır.

Avokadonun yan katı bir formülasyonu yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır.

Avokado’nun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Bazı kişiler avokadoya karşı alerjik reaksiyon göstermektedir. yaprakları, kabuğu, çekirdeği bazı hayvan türlerine zararlıdır. Avokado yaprakları zehirli bir yağ asidi olan ” persin ” içerir. Avokado meyvesi bazı kuş türlerine zehirli etki gösterir.

 

Yorum yapın