Ayak Kokusu Nedir ? Ayak Kokusunun Nedeni Nedir ? Ayak Kokusu Nasıl Önlenir ?

Ayak kokusu insanları psikolojik olarak etkileyen ve sırf bu sebeple toplumdan soyutlayan bir olaydır.Sırf bu ayak kokusundan çekinildiği için tedavi edilmesi için hastaneye bile gidilememektedir.Özellike ayakların bütün gün ayakkabı içerinde olması buna sebep gösterilebilir.

Ayak kokusuna neden olarak diğer kokularında temelini oluşturan ter gösterilmektedir.Ayak bölgesinde 250 binden fazla ter dokusunun bulunması aslında ayağımızın neden koktuğuna verilen bir cevap niteliğindedir.

Ayak Kokusunun Nedenleri Nelerdir ?

Ayak kokusunun birden fazla nedenleri bulunmaktadır.Yukarıda da belirttiğimiz gibi başlıca nedeni ter olarak gözükmekle beraber diğer nedenleri şunlardır ;

 1. Bakteriler : Ayak bölgesinde bulunan bakteriler giydiğimiz çorap sayesinde ölü hücreler sayesinde beslenerek ayak kokusunu oluşturabilirler.
 2. Ayakkabı Seçimi : Sağlıksız ve ucuz olarak satın alınan ayakkabılar giyildiğinde ayak kokusua neden olur.Hergün aynı ayakkabıyı giymekte ayak kokusuna neden olabilir.
 3. Çorap Seçimi : Ayakta oluşan nemi ve teri emme özelliği bulunmayan çorapları tercih etmek ayak kokusuna neden olabilmektedir.Bunun için pamuk kumaş özelliği bulunan çoraplar tercih edilmelidir.
 4. Mantarlar : Mantar enfeksiyonu ayak kokusuna neden olan en büyük etkenlerden bir tanesidir.Tedavi edilmediği sürece ayak kokusu asla geçmez.Bu arada mantar oluştuğu gibi durmaz hızla çoğalmaya devam eder.
 5. Hormonlar : Genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir durumdur.Ergenlik döneminde hormonların sürekli değişmesi sonucu ayak kokusu görülebilir.
 6. Terleme Sorunu : Zaten yazımızın başında da dediğimiz gibi ayak kokusun başlangıcı terlemedir.
 7. Yukarıda saydımığımız nedenlerin dışında ayrıca stres,heyecan,sinirlilik,ve kullanılan bazı ilaçlar ayak kokusuna neden olabilmektedir.

Ayak Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır ?

 • Parmak araları ve ayakların sık sık genel temizliği yapılmalıdır.Ayak bölgesinde oluşan ölü deriler temizlenmeli ve ayak bölgesi her gün yıkanmalıdır.
 • Tırnak kesimi bu konuda önemlidir.Ayak tırnaklarınızı kısa kesmeniz halinde tırnak altında oluşan bakterileri engellemiş olursunuz.
 • Giymiş olduğunuz çorapları her gün değiştirin.Çorap kullanımında pamuklu ve yünlü malzemeler içeren çorapları tercih edin.
 • Genellikle yaz aylarında kapalı spor ayakakabılarının yerine terlik veya sandalet tercih edin.Böylelikle ayak bölgesinde oluşan terlemenin önüne geçmiş olursunuz.
 • Ayak için üretilmiş olan sprey,krem,pudra ve antibakteriyel ürünler kullanarak ayak terlemesini engellemiş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here