Bowling Nedir ? Bowling Nasıl Oynanır ?

Bowling bu spora özel üretilmiş olan top ve 10 adet lobuttan oluşmaktadır.Oyunun amacı özel dizilmiş olan lobutları bowling topu yardımıyla 18 metre olan hat üzerinde devirmeye çalışmaktır.Bir çeşit salon sporudur.Oyunun asıl amacı tek atış ile bütün labutları tek seferde düşürmektir.Hepsinin değilde belli oranda lobut düşürmek ayrı bir puanlama hesabı ile size sayı getirebilir.

Bowling Nasıl Oynanır ?

Bireysel ve takım halinde iki şekilde oynanmaktadır.Oyundaki amaç en çok lobutu devirerek en yüksek puanı elde etmektir.Bowling oyununda oyuncular oyun başına 3 deneme içeren 10 frame oynarlar.Eğer bir oyuncu oyun sırasında bütün labutları devirirse (Strike) geriye kalan iki oyunda puanı ikiye katlanmış olur.

Bowling Oyununda Ne Giyilir ?

Bowling sporu için federasyonun belirlemiş olduğu bazı kurallar vardır.Bunların başında erkeklerde kumaş pantolon veya benzeri kıyafetler,bayanlarda ise kumaş pantolon,şot ve etekle yarışabilirler.Üst olarak bowling tişortü diye tabir edilen düğmeli polo yakalı tişörtler yada gömlek tercih edilir.Bayanlarda ise erkeklerin giydiklerinden farklı olarak polo yaka kolsuz tişörtler giyilebilmektedir.

Bowling Terimleri Nelerdir ?

  • Strike : ( X ) ile sembolize edilen strike oyunda bütün labutların tek atışla hepsinin devirlmesine verilen addır.
  • Spare : ( / ) ile sembolize edilir.Oyun hattında bulunan labutların frame’deki 2. atış sonrasında devrilmesidir.
  • Split : İlk lobutun devrilmesi veya ara lobutun devrilmesiyle bağlantısız oyun hattında 2 veya daha fazla lobutun kalması durumuna verilen addır.

Bowling Nerelerde Oynanır ?

Bowling oynamak günümüzde artık çok kolaylaştı.Neredeyse bütün AVM ve Yaşam Merkezlerinde bowling sahası mevcuttur.Yok ben Profesyonel oynamak istiyorum derseniz Türkiye Bocce Bovling Dart Federasyonu sitesinde bulunan Online Başvuru kısmına başvurarak profesyonel olmaya aday olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here